Özgüven Sorunu Nasıl Aşılır ve Kırılır?

Özgüven sorunu

Özgüven, kişinin kendine duyduğu güven demektir. Özgüven sorunu ise kendine yeterince güvenemeyen kişi içe kapanık ve çekimser bir hale bürünmektedir. Bu da elbette ki büyük bir sorun teşkil etmeye başlayacaktır. Öz güvensiz birey, hem sosyal hayatında hem de kendi içsel dünyasında sıkıntılar yaşayarak kendisini yeterince ifade edememekten kaynaklı sıkıntılar yaşar. Bu sıkıntıları aşmak ise kişinin kendi elindedir.

Birkaç önemli ipucuyla öz güven sorunundan kurtulmak mümkündür.

Özgüven Sorunu- Kendini Başkalarıyla Kıyaslama

Öz güven sorunu yaşayanların en çok hata yaptığı husus kendini başkalarıyla kıyaslamaktır. Kıyaslama yapıldıkça kişi kendisini başarısız hissedecek ve kendi elleriyle kendini küçük düşürecektir. Bu öz güven konusunda ilk ve en önemli kuraldır. Her insanın kapasitesi, ilgi alanları ve yetenekleri, yaşam standartları farklıdır. Bu sebeple kendini başkalarıyla kıyaslamak demek çok büyük bir yanlışın içine düşmek demektir. Sadece kendine odaklanarak bu sorunu rahatlıkla aşabilirsiniz.

Stresi Azaltmaya Başla

Her türlü psikolojik rahatsızlığı olumsuz yönde tetikleyen ve artış göstermesine sebep olan en önemli etken strestir. Dolayısıyla kişi, strese kapıldıkça kendisini kötü hissedecek ve kaygılarından ötürü her yerden kendisini engellemiş olacaktır. Bu durumda stresi azaltmak için bitki çayları tüketebilir ya da rahatlamak için kendinize iyi gelecek herhangi bir işi yapabilirsiniz. Stres en aza indirildiğinde hem kişisel gelişim açısından oldukça yol kat edilmeye başlanacak hem de kişinin öz güven sorunu da aşılmaya başlayacaktır.

Kendini Sev

insanın kendine yapabileceği en güzel iyilik kendini sevmesidir. Kendini sevmek demek öz güven kazanmak demektir. Öz güven sorunu kendini severek rahatlıkla aşılacaktır. Zaten hali hazırda kendine güven duymak ve başaracağına inanmak, aynı zamanda kendini desteklemek demektir ki bu da kendini severek mümkün olmaktadır. Her zaman farklı ve özel olduğunu, değerli olduğunu kendine hatırlatmakta fayda vardır.

İçine Atma

Sorunları içine atmak öz güven sorununu en çok tetikleyen durumdur. Kişi dertlerini ve sıkıntıları içine atarak kendine en büyük kötülüğü yapmış olacaktır. Çünkü bu sayede kendi kendini değersizleştirecek hatta bir süre sonra sorunlarını kendine bile itiraf etmekten kaçınacak ve bilinçaltına atmaya başlayacaktır. Bilinçaltına atılmış sorunlar ve kişiyi rahatsız eden durumlar ilerde ciddi psikolojik rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu yüzden içine atmak yerine her zaman paylaşmak gerekmektedir. Paylaştıkça öz güven artacak ve kişi kendini daha mutlu hissetmeye başlayacaktır.

Özgüven Nasıl Kırılır?

Kişinin doğuştan kazanmadığı, fakat doğum itibari ile hayatında yaşadığı anların ve insanların etkisiyle sonradan geliştirdiği içsel bir özelliktir. Yaşamımızı sağlıklı, mutlu sürmemiz için en önemlisi de kendimizi hayatın neresinde gördüğümüzü belirlememiz için bize yol gösterici olacaktır.

Özgüveni Oluşturmada Ki Temel Öğretiler Nelerdir? Neye Yarar?

Kişinin kendini tanıması, eksikliklerini kabullenip çevresinde kişiyi olumsuz etkileyecek insanlara kulak kabartmaması, kendini sevmesi, özgün, ödünsüz, bilinçli bir tavırla hayattın da dik bir duruş sergilemesi özgüveni oluşturan temel öğretiler arasında yer almaktadır. Şunu unutmamalıyız ki; siz kendinizi severseniz sizi herkes sever. Siz kendinize değer verirseniz, değer görürsünüz. Sağlayacağınız dik duruşun ardında ise kendini bilen ve ona güvenen, siz durmuş olacaksınız.

Özgüvenin Olumsuz Etkileri?

Hayatta ve insanda her şeyde olduğu gibi ne fazla ise zararlı taraflarının ortaya çıkmasından kaçınamaz. Dik duruş ve bilinçli benlik sağlayan özgüven aynı zaman da kişinin kendine olan ihanetini gizlemek için ustaca kullandığı bir zırhtır. Sevgisizliğini başkalarını sevmeyerek kusar ve dik duruşunu bozmaz. Parasını, arabasını veya farkında olmadığı kendine, özgüvenini katık eder. Sonuçları ise paralı fakat mutsuz, arabalı fakat yalnız, eksik yaşanmış sevgisiz bir ömürdür.

Etiketlerimiz bizi biz yapmaz, o yüzden kendimizi bilmeli ve sevmeliyiz ki insanlar ardımızda tutunacak daha gerçek sebepler bulabilsin. Belki terkedilmek yerine vedalaşabiliriz. Nefret yerine özlem alabilir. Daha güzel yarınlarda kendimizi oluşturmak için özgüven güzel kullanmamız gereken bir silahtır. Başımıza ne gelmiş olursa olsun, burası Dünya ve biz hep en güzel yarınları hak etmek için çabalamalıyız.

Önce kendimizi bilip o doğrultuda ilerleyerek sonrasında ise yapacaklarımızı şekillendirerek Dünyamızda ki varlığımızı muhafaza etmeliyiz. Kaçmak bizi hiç bir zaman bir sonuca oluşturmayacak, değer bulmak yerine onu önce kendimize vereceğiz.

Hayat bir savaş alanı ve bizde cephemizin tam ortasında binlerce mücadele içerisindeyiz yılmamalı ve kendimizden ödün vermemeliyiz. Özgüven bu konuda bizi ayakta tutacak en önemli unsurdur. Aynı zamanda cesaretimizi, ifade biçimimizi de doğru kullandığımız zaman bizleri dik bir duruş sergilemekte yardımcı olur.

Unutmamalıyız kendimizi ve benliğimizi sevip kabul ettiğimiz bilinç özgüvenimizi oluşturur. Kişisel gelişim sürecimizde önemli ve aktif rol oynamaktadır.

 

 

“Özgüven Sorunu Nasıl Aşılır ve Kırılır?” için bir yanıt

  1. […] Özgüven Sorunu Nasıl Aşılır ve Kırılır? […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir