,

Öğrenci Yurdu Açmak

Yatırım yapmak ve gelir elde etmek isteyenler için iyi bir fikir arıyorsanız son yıllarda öğrenci sayısının hızla artmasıyla birlikte  apart veya yurt açmak önemli yatırım alanların başında geliyor. Özellikle öğrenci sayısının çok olduğu kentlerde yatırım yapmak isteyenlere bu sektör güzel fırsatlar sunuyor.

Öğrenci sayısının fazla olması ve devlet yurtlarının yeterli sayıda olmaması nedeniyle özel öğrenci yurtları ve apartlar büyük ilgi görüyor. Siz de yeni bir yatırım yapmak için güzel kazanç getirecek bir alan arıyorsanız öğrenci yurdu açmak için gerekli olan tüm bilgileri bu yazıda sizlerle paylaşıyoruz.

Öğrenci Yurdu Açmak Yüksek Gelir Elde Etmemi Sağlar mı ? 

Son yıllarda üniversite sayılarının hızla artmasıyla birlikte üniversite öğrencilerinin sayısı da çok hızlı bir şekilde arttı. Başka şehirlerde üniversite okumaya giden öğrencilerin en temel gereksinimlerinin başında da konaklama geliyor. Devlet yurtlarının yetersiz gelmesi nedeniyle son yıllarda hızla özel öğrenci yurdu ve apartlar yaygınlaşırken siz de yatırım yapacak bir alan arıyorsanız bu sektörü düşünebilirsiniz.

Ayrıca açacağınız yurt ve apartlar ile sadece öğrencilere değil farklı konaklama türleri ile de gelir elde edebilirsiniz. Özellikle yaz dönemlerinde tatil yapanlara da hizmet verebilir ve öğrenim dönemleri dışında da gelir elde etmeye devam edersiniz.

Öğrenci Yurdu Açmak İçin Uygun Yerler Neresidir? 

Siz de öğrenci yurdu veya apart açarak gelir elde etmek istiyorsanız öncelikli olarak planlamanız gereken yurdu açacağınız konum olmalıdır. Özellikle büyük kentlerde yatırım yapmayı planlıyorsanız bu kentlerde çok sayıda üniversite ve çeşitli eğitim kurumlarının bulunması nedeniyle yatırımınızın geleceğinin parlak olmasını sağlamış olacaksınız.

Büyük kentlerin yanı sıra artık tüm kentlerde en az bir üniversitenin bulunması bu kentlerde de bu alanda yatırım yapmak için önemli bir teşvik sunuyor. Özellikle nüfusu daha az olan kentlerde özel yurt ve apart işletmeciliğinin az olması nedeniyle bu alanda yapacağınız yatırımın size pazarda ilk ve en önemli işletme olmanızı sağlayabilir. Bu da size yüksek kazançlar olarak geri dönecektir.

Öğrenci Yurdu Açmadan Önce Pazar Analizi Yapın

Özel öğrenci yurdu veya apart açmaya karar verdiyseniz öncelikli yapmanız gerekenlerden birisi de her zaman olduğu gibi iyi bir araştırma yapmak. Bunun için yapmanız gereken ilk şeylerden birisi yurt veya apart açacağınız bölgeyi iyi tanımak ve analiz etmek.

Kentte bulunan üniversite öğrencilerinin şehir dışından gelme oranlarını incelemek, öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir işletme açmak için alternatif alanları incelemek size her zaman kazanç olarak geri dönecektir. En verimli işletmeyi açmak için yapacağız araştırma ve üniversite konumuna uygun alanlarda yurt açmak size yüksek kazançların kapısını açacaktır.

Ayrıca yurt açacağınız bölgedeki rakiplerinizi iyi inceleyerek analiz edin. Mevcut yurtlardan farklılık sağlamak için eksikliklerini belirleyin ve bu alanlara öncelik verin. Mevcut yurtların bulundukları konumu, öğrenci sayılarını ve sundukları hizmetleri analiz edin. Öte yandan daha önce yurt işletmeciliği yapmış olan tanıdıklarınızın deneyimlerinden faydalanın. Onların yaşadığı tecrübelileri dinleyerek sektörde en iyi hizmeti vermek için planlamanızı yapın.

Rakiplerinizden Sıyrılmak İçin Kaliteli Hizmete Odaklanın 

Sektöre girmeden önce yapacağınız araştırmalarda hizmet vereceğiniz öğrencilerin taleplerini ve isteklerini iyi belirleyin. Sizi tercih etmeleri için öğrencilerin iyi bir yurttan ne istediklerine odaklanın. Öğrencilerin kendilerini evlerinde gibi hissetmeleri için yurtta gerekli ortamı sağlayarak hem rakiplerinizden farklılaşabilir hem de daha fazla öğrenciye ulaşarak daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Üniversite gençlerinin en önemli ihtiyaçlarının başında gelen internet hizmeti için işletme yapacağınız binadaki altyapı kalitesine önem verin. Sunacağınız hızlı internet bağlantısı öğrencilerin sizi tercih etmesinde önemli bir faktör oluşturacaktır. Öte yandan öğrencilerin konforunun yanı sıra eğlence ihtiyaçları için de yatırım yapmaktan geri durmayın.

Yurt binası içerisine masa tenisi, oyun makinaları, masa oyunları gibi farklılıklar ile müşterilerinizi memnun edebilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki öğrenci yurtlarında yeni öğrencilere ulaşmak en önemli yollardan birisi yurdunuzda kalan öğrencilerin memnuniyetlerini arkadaşlarına iletmeleri ile olacaktır.

Öğrenci Yurdu Açmak İçin Neler Gereklidir? 

Bu alanda yatırım yapmaya karar verdiyseniz öğrenci yurdu açmak için gerekli şartlar hakkında bilgi sahibi olmanız lazım. Öğrenci yurtları açma izinleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmekte ve yine bakanlık tarafından denetlenmektedirler. Öğrenci yurdu açmak için uygun bir yeriniz varsa ilk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız gerekmekte.

Yurt işletmeciliği yapacağınız binanın oturum ve kullanım izni varsa başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aranan şartlardan birisi de işletme sahibinin üniversite mezunu olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getiriyorsa Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve adli sicil beyanı ile başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.

Ayrıca limited şirket ve anonim şirketi olarak yurt açılmak istenildiğinde işletme sahibinin üniversite mezunu olması şartı aranmamaktadır.

Öğrenci Yurdu Nasıl Açılır? 

Öğrenci yurdu açacağınız binanın iskan belgesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurduktan sonra gerekli incelemeler yapılmakta. İşletmenin bulunacağı binanın Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevzuatına uygun olup olmadığı denetlenmektedir. Bu kapsamda binanın hem iş yapısının hem de dış yapısının mevzuatlara ve yönetmeliği uygun olup olmadığı incelenir.

Binanın öğrencilerin can güvenliği için gerekli şartları yerine getirip getirmediği; yangın ve deprem başta olmak üzere su, elektrik, doğalgaz altyapısının yönetmeliğe uygunluğu denetlenir. Tüm bu incelemelerin ardından mevzuata uygun olmayan herhangi bir eksiklik bulunmaması durumunda faaliyet izni alınarak öğrenci yurdu açılabilir.

Öğrenci Yurdu Açmak İçin Alternatif Yollar 

Öğrenci yurdu açmak için Pazar analizi ile birlikte araştırmanızı yaptıktan ve gerekli olan bilgileri öğrendikten sonra yapmanız gereken ise öğrenci yurdu açmanın yollarını ve alternatifleri değerlendirmek olmalı. Yurt açmak için sahip olduğunuz bir bina varsa bu binayı değerlendirebilir veya mevcut ve öğrenci yurdunu satın alarak bu alanda yatırım yapabilirsiniz.

Öte yandan sahip olduğunuz bir bina yoksa, bina kiralama yolu ile de ilk planda yapacağınız yatırımı daha makul bir seviyeye çekebilirsiniz

Ayrıca yurt işletmeciliği yapmak için bayilik veren firmaları da tercih edebilirsiniz. Bu sayede bayiliği aldığınız firmanın marka bilinirliğinden faydalanabilir ve pazara yeni girmenize rağmen daha fazla güven sağlayarak daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz. Bayilik almanın avantajlarından birisi de kurulu bir sistemin olanaklarından faydalanacağınız için hızlı bir şekilde gelir etmeye başlayacak olmanız.

Öğrenci yurdu açmak istesem ne kadar gelir elde ederim?

Açacağınız öğrenci yurdunun bulunduğu kente göre elde edeceğiniz gelir de değişiklik gösterecektir. Öğrenci sayısının çok olduğu kentlerde daha büyük öğrenci yurdu açarak daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Öğrenci sayısının çok olduğu kentlerde en az 100 öğrencili bir yurt açmak size her yıl cazip kazançlar sağlayacaktır. Daha küçük kentlerde ise açtığınız öğrenci yurdu ve apartlardan alternatif gelir yöntemleri ile de elde edeceğiniz kazancı arttırabilirsiniz.

Açtığınız yurttan elde edeceğiniz geliri arttırmak için alternatif yöntemlerden de faydalanabilirsiniz. Yurt açtığınız binaya açacağınız market ile öğrencilerin tüm ihtiyaçlarına yönelik ürünler satarak gelirinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca öğrenim dönemi dışında boş kalan apart ve öğrenci yurdunu farklı konaklamalar için de değerlendirebilirsiniz.

Bulunduğunuz bölge turistik bir konum ise öğrenci yurdunu yaz dönemlerinde gerekli izinleri de alarak butik otel olarak işletebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden kiralama hizmeti sunan servisleri kullanarak kısa zamanda fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir