Evden El Sanatları İşi Nasıl Başlanır?

Evden el sanatları, özellikle son zamanlarda, kadınlar arasında büyük trend haline geldi. Çoğu zaman, insanlar sadece para kazanmak için iş kurmaya karar verirler. Bu, önemli bir hedef olsa da, tutku duyduğunuz bir çabayı seçerseniz, daha fazla iş memnuniyeti yaşayabilirsiniz. Bir zanaat işi, hoşunuza giden bir şey yaparak, para kazanma fırsatı sunar.

Ancak, yaşamı sürdürmek için iş yapmak, bir hobi olarak yapmaktan çok farklıdır. Ev tabanlı işçiliği başarmak için, iyi bir plana ve sıkı çalışmaya bağlılığınıza ihtiyacınız olacak.

Evden el sanatları

Evden El Sanatları Fikrini Hayata Geçirmek

Belirli bir zanaat türü için bir yetenek geliştirin veya çeşitli türlerle becerilerinizi geliştirin. Evde işçilik becerilerinizi pratikle mükemmelleştirebilirsiniz. Ayrıca, gelişmiş becerileri öğreten öğretim videoları, kitapları ve kursları bulabilirsiniz.

Ev içi zanaat işiniz için bir iş planı hazırlayın. İşletmenizi nasıl başlatacağınıza ve finanse edeceğinize karar verin. İşletmenizi nasıl çalıştıracağınız ve reklâm vereceğiniz hakkında bilgi edinin.

Ev içi işiniz için bir işletme lisansı edinin. Birçok ülke, işletmeyi evinizden başlatacak olsanız bile işletme lisansı gerektirir. İşletmeniz için bir ağ oluşturun. İşletmeniz için bir ad seçin. Yapacağınız işçiliğin türünü tanımlayan bir isim, müşterilerin bir bakışta ne sattığınızı anlamalarına yardımcı olabilir.

Ev İçi El Sanatları İçin Malzeme Tedarik Etmek

Düzenli olarak kullanacağınız zanaat malzemeleri ve ekipmanlarının uygun fiyata alımı için toptancıları bulmalısınız. Sarf malzemeleri ve ekipman toptan alım yapmak karınızı en üst düzeye çıkartmanıza yardımcı olacaktır. El işi için ayrı bir banka hesabı açın. Bu, kişisel fonlarınızı, zanaat işiniz için olanlarla karıştırmanızı önleyecektir.

Evinizde zanaat işiniz için bir alan oluşturun. İşçilik için bir masa ya da masa gerektirmeyen el sanatları için rahat bir sandalyeye ihtiyacınız olacak. Ayrıca, el sanatları ürünü sattığınızda iş evraklarınızı düzenlemek için bir masaya, sipariş ve makbuzlar için bir dosya dolabına, depolama raflarına ve bazı ofis malzemelerine ihtiyacınız olacaktır.

El işleriniz için ambalajlar, çantalar ve hediye kutuları dâhil çekici ambalajlar satın alın. Çekici ambalajlar, onları satmanıza yardımcı olabilir. Üzerinde şirket adınızın olduğu etiketler yaptırın.

Evden el sanatları

El Sanatları Ürünlerinizi Nerede Satabilirsiniz?

Ev yapımı el sanatlarınızı nerede satacağınıza karar verin. Fuarlar, pazarlar ve çarşılar, genellikle ev yapımı el sanatları satmak için en iyi yerlerdir. Bunları ayrıca, açık artırma web sitelerinde veya el sanatları ve sanat eserlerinin satılması için kurulan web sitelerinde satabilirsiniz. Genellikle, bu tür web siteleri, işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen müşterileri yönlendirebileceğiniz bir ücretsiz profil oluşturmanıza olanak tanır.

El sanatlarınızı konsinye mağazalarında ve ev için günlerde de satışa sunabilirsiniz. Ürünlerinizi, müşterilerine vermekle ilgilenecek diğer işletme sahipleriyle tanışmak için ağ oluşturma etkinliklerine katılın.

İşinizi insanlara duyurmak için, satışa sunduğunuz el sanatları ürünleri ile ilgili bir broşür bastırmanız ve çevrenizdeki insanlara ve müşterilerinize vermek üzere kartvizit bastırmayı da ihmal etmeyin.

Ev İçi El Sanatları Olarak Neler Yapabilirsiniz?

Bir ev hanımı iseniz ya da bazı nedenlerden dolayı evde iseniz, hem boş zamanlarınızı değerlendirmek hem de kazanç elde etmek için artık pek çok fikirler mevcut. Evde hangi sanatları yapabilirsiniz? İşte, evde yapabileceğimiz birkaç ev içi el sanatı.

Tığ İşi ya da Örgü İşleri Yapmak

Ülkemiz, tığ işi ve örgü işleri konusunda uzman kadınlarımız ile dolu. İster tığ işi olsun isterse yün örgü işleri, kadınlar tarafından en çok talep gören işlerden. Çok fazla maliyet de gerektirmiyor.

Eskiden bu konuda pek çok şey sınırlı olsa da artık çok geniş imkânlarla el işi işler yapılıyor. Pek çok kişi için dantel işleri demode olarak görülse de, özelikle sandıktaki naftalin kokulu dantellerin evimizdeki saltanatına tekrar kavuştuğunu söyleyebiliriz. Bu arada artık örgü işlerine erkeklerin de el attığını unutmayalım.

Evden El Sanatları
Dantel İşleri

Tığ işi başörtü oyaları, masa örtüleri, salon ve oda takımları, havlu kenarları, kanaviçe işleri, örgü amigrumi oyuncaklar, örgü işi hırka, yelek ve bebek takımları, bebek battaniyeleri, atkı, eldiven, bere ve lif ve çeyiz işleri gibi el işi ürünler iyi kazandırıyor. Yaptığınız el işi ürünler, düşük maliyetli ama iyi getirisi olan işlerdir.

Takı Tasarımları

Evden el sanatları
Takı Tasarımları

Takılar, her devrin gözdesi. Kadın, erkek ya da genç, hiç fark etmiyor ki herkes takı takmayı sever. Bu da iyi bir kazanç kapısı. Doğal taşlar, değerli taşlar ve boncuklardan yapılan takılar büyük ilgi görüyor. Gittiğiniz pek çok yerde özelikle turistlerin yoğun olduğu yerlerde, takılara büyük ilgi olduğunu hepimiz görmekteyiz.

Takı tasarımı konusunda bilginiz varsa, evde takı tasarımı yapabilir, üretebilir, belli yerlerle anlaşma yapabilir ve bu ürünleri satarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Kişiye özel tasarım yaparak da bu yeteneğinizi daha da değerli kılabilirsiniz.

Ahşap Boyama

Ahşap boyama, eski ahşap mobilyaların bir numaralı kurtarıcısı. Eskiyen mobilya, ahşap boyama sanatı sayesinde hem yeni bir çehre kazanıyor hem de evinize farklı bir hava katıyor. Ayrıca iyi bir yerle anlaştığınız takdirde, bu işten iyi kazanç elde edebilirsiniz.

Evden el sanatları
Ahşap Boyama

Eskiyen ahşap sehpa, tepsi, dolap gibi ürünler, ahşap boyama sayesinde eskisinden daha güzel oluyor. Tabi bu sizi biraz zorlayabilir. Bu sebepten dolayı merakınız da varsa, ev içi el sanatları konusunda verilen bir kursa kayıt olup, bir ahşap boyama kursuna katılıp, tekniklerinizi geliştirebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir