Kişisel Gelişim Ne Demektir?

Kitap okuma alışkanlığı

Kişisel gelişim nedir? İnsanoğlu var olduğu günden itibaren ilerleme ve kendini yenileme içerisindedir. Bu yenilenme, gerek kendiliğinden süregelen bir olgu olarak gerekse insanın kendi çabasına bağlı nitelikte gerçekleşmektedir. Toplumda yer edinebilme amacıyla çıkılan yolda birey, kendini bulmaya, keşfetmeye başlar.

Bu yolculuk ona kişisel olarak birtakım değişimler atfetmektedir. Kişi, kazandığı edinimler sayesinde, toplumdaki sosyal hayatından iş hayatına, eğitiminden farklı yönelimlerine kadar her konuda ilerleyecektir. Bu sayede her geçen gün kendine daha fazla şey katmaya ve kendini daha fazla geliştirmeye yönelecektir. Peki, bu süreç nasıl başlar?

Kişisel Gelişim ve Kendini Tanımak

Kişi ilk olarak kendini tanımalı ve kabiliyetlerini keşfetmelidir. Bunun birçok farklı yöntemi vardır. En temel metot ise; düşünmektir. Kişi, kendiyle yalnız kaldığı her fırsatta düşünmeye yönelir. Bu düşünceler, onun kendisi hakkında yeni şeyler fark etmesine yol açabilir.

Bazı durumlarda insan kendine dahi söyleyemediği şeyleri düşünceleri vasıtasıyla fark eder. Bu noktada düşünmek, kendini tanımanın ilk aşamasıdır. İlgi alanları, hoşlandığı veya korktuğu şeyler gibi birçok durum hakkında düşünmek, kişinin kendini daha iyi tanımasına olanak sağlamaktadır.

Yeni Şeyler Keşfetmek

Keşfetmek denince akla genel olarak bir yeri veya bir olayı keşfetmek gelmektedir. Fakat spesifik olarak keşfetmek, “yeni” ye ulaşmaktır. Kişi, çıktığı bu yolda kendini tanımaya başladıktan sonra belli bir çerçeveye sahip olmaya başlamaktadır. Bu sebeple sonraki durağı, kendinde görmediği farklı şeyleri keşfetmek olacaktır.

Kişisel gelişim açısından yeni şeylere yönelmek, insana her zaman olumlu bir geri dönüş sağlamaktadır. Yeni insanlarla tanışmak, yeni hobiler edinmek gibi birçok keşif, kişinin her anlamda bir dönüşüm sürecine girdiğine işarettir.

Peki, Neden Bir Gelişme Ve İlerlemeye İhtiyaç Duyulur?

Toplumdaki her birey, belli bir konuma ve statüye ihtiyaç duymaktadır. Bu yalnızca akla ilk geldiği haliyle iş hayatını kapsayan bir durumdan çok, sosyal hayatı da içerisinde bulundurmaktadır. Bu bağlamda ele alacak olursak; bireyin kendi adına gelişim sürecine dahil olmak istemesi oldukça olağandır.

Yalnızca toplumsal olgu niteliğinde düşünmemek de gerekir. Bunların ötesinde, farklı perspektiften bakan, anlama ve iletişim kabiliyeti yüksek kişiler olma açısından da önemlidir.

 

“Kişisel Gelişim Ne Demektir?” için bir cevap

  1. […] Kişisel Gelişim Ne Demektir? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir