Spor salonu
İş Fikirleri İş Önerileri Sağlık

Spor Salonu Açarak Para Kazanmak

Spor Salonu Nasıl Açılır?

Spor salonu açmak, günümüzde popüler girişimler arasında yer alsa da yelpaze olarak genişlemesi ve yoğun bir rekabetin yaşanması nedeniyle, doğru lokasyonda doğru ekipmanlar ile açılması gerekiyor. Hem küçük şehirlerde hem de büyük şehirlerde insanlar fit bir vücuda sahip olabilmek, fazla kilolarından kurtulmak için spor yapmaya odaklanmaktadır.

Salonu açmadan önce önceliğinizin müşterilerinize yakın bir noktada bu işi yapmanız gerektiğini unutmamak olacaktır. Tabi salonun konsepti farklı olacaksa konum çok da önemli değildir. Yarı açık, yarı kapalı salonlar, tamamen kapalı ve kaliteli ekipmanlara sahip salonlar ve küçük spor salonları olarak birbirinden ayrılmaktadır.

Salonunuza gelecek olan insanları doğru şekilde yönlendirecek bir hocanız ve etrafı temizleyecek bir eleman başlangıç için yeterli olacaktır.

Spor salonu

Spor Salonu Açarken Nelere Dikkat Edilir?

Spor salonu açarken öncelikle konsepte karar vermelisiniz. Sadece gym aletleri mi olacak yoksa bunun yanında farklı salon sporlarının da yapılmasına da imkan vereceğinize karar vermelisiniz. Bu detaylar sizin maliyetinizi de yakından ilgilendirecektir.

Salonunuz mutlaka geniş bir alanda olmalıdır. En düşük alanın 500 metrekare arasında olması gerekmektedir. Tabi daha küçük şehirlerde bu alanlar daha küçük olabilir. Birçok kişiye aynı anda hizmet edebilecek soyunma kabinleri ve dolaplar yer almalıdır. Bu alanların aydınlatılmasına ve havalandırılmasına özen gösterilmelidir. En az 2 adet duş bulunmalı ve salon açık olduğu sürece hizmet veren sıcak su mevcut olmalıdır.

Salonlar sürekli terleyen insanlar ile dolu olduğu için, içerinin temiz kokması için gerekli havalandırma sistemi mevcut olmalıdır. Tüm aletler günlük olarak temizlenmelidir. Para kazanmak için salona gereğinden fazla insanın kayıt ettirmek başta size para kazandıracak olsa da zamanla tüm müşterilerinizi kaybetmenize neden olacaktır.

Salonu Açmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Öncelikle kuracağınız salonun şartlarını belirlemeniz gerekiyor. Doğru bir maliyet hesabı yapabilmek için bu gereklidir. Kapalı ve sadece vücut geliştirme üzerinde bir salon açacaksanız, küçük olmak şartıyla ekipmanları almak ve başlangıç için ücretleri ödemek için 100 bin TL yetecektir.

Profesyonel bir salon açmak istiyor ve içeride birden fazla sporun aynı anda yapılmasını arzu ediyorsanız harcamanız gereken para 1 milyon TL’yi bulacaktır. Dükkan kirası, çalışacak elemanların ücretleri, alınacak profesyonel spor aletlerinin paraları bu ücretin içerisinde dahil olacaktır. 1000 metrekare alana sahip olan bir salonun aylık kirası 20 bin TL üzerinde olacaktır. En az 5 kişi çalışması durumunda aylık maaş limiti de 15 bin TL olacaktır. Elektrik ve su giderlerini de hesaba katarsanız aylık masrafınız 50 bin TL veya üzerinde olacaktır.

Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Spor salonu açmadan önce dikkat etmeniz gereken nokta, yatırdığınız miktarı hızlı bir şekilde geri kazanma şansınız çok az olacaktır. Öncelikle insanları salona çekmeli ve sunduğunuz hizmetleri devamlı olarak kullanmasını sağlamalısınız. Spor salonu işleticileri farklı şekillerde paketler satmaktadır.

Spor salonu

3 aylık, 6 aylık ve yıllık paketler satarak üyelerini devamlı olarak salona çekmeyi başarmak istiyorlar. Yıllık ücret üzerinden hesaplardan bir üye 2000 TL en düşük ücret ödemek zorunda kalıyor. Tabi özel ders isterlerse bu ücret otomatik olarak artış gösteriyor. Yıllık 500 aboneye ulaşırsanız toplam geliriniz yıl boyunca 500 bin TL olacaktır. Bu ücret sizin yıllık masrafınızı ancak karşılayacaktır. Tabi bunu en yüksek maliyet üzerinden hesaplıyoruz. Düşük kapasiteye sahip olan salonlarda unutulmaması gereken ücretlerde daha düşük olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir