Vejetaryen Restoranların Popülaritesi ve Hindistan

Artan sağlık bilinci ve hayvanlara karşı duyulan sempati, birçok insanda sebze ağırlıklı beslenmeyle vejetaryen restoran sektörüne yönelmesine neden oldu. Gıda endüstrisi, bizi şaşırtan, sürekli gelişen yeni eğilimler ortaya koymaktadır. Son yıllarda insanlarda artık vejetaryen restoranlara ilgi arttı.

Vejetaryen Restoran Sektörü

Son yıllarda artan vejetaryen yiyecek sektörü, giderek artan taleplerle birlikte vejetaryen restoran sektöründe de ilerlemelere neden oldu. Vejetaryen beslenmeyi kendine ilke edinen ülkelerin başında Hindistan geliyor. Yapılan istatistiklere göre, Hindistan dünyadaki en düşük et tüketim oranına sahip.

Bir vejetaryen restoranı, Hint pazarı için yeni bir şey değil. Ancak son birkaç yılda talep kesinlikle arttı. Hindistan, bir vejetaryen ulus olarak ilan edildi. Hindistan’daki vejetaryen restoran sayısı, dünyanın geri kalanından daha fazla. Yani Hindistan’da bir iş kurmayı düşünüyorsanız en kazançlı iş vejetaryen restoran açmak.

Vejetaryenlik, Hindistan’da uzun zamandır var olmasına rağmen, kültürü ve dini inançları kök salmış olsa da, bugünün zamanında böyle bir trend yapan şey nedir?

Artan sağlık bilinci ve hayvanlara karşı artan sempati, birçok insanın sebzeye olan talebini artırmıştır. Günümüzün nesli, tat veya stilden ödün vermeden sürdürülebilirlik ve hayvan refahı üzerindeki olumlu etkiyi, giderek daha fazla fark etmekte ve şu anda norm haline gelen vejetaryenliği yaymak için, bilinçli bir çaba sarf etmektedir. Bu durum, gıda endüstrisinde yeni bir girişimci fırsatı yaratmıştır.

Trendden Yararlanma

Veganlık artık trend. Bu ülkedeki vegan sayısı, son on yılda, çoğunlukla genç kalabalığın etkisiyle yüzde 360 arttı. Hindistan’daki vejetaryen olmayanların çoğu arasında bile, etin tüketilmesi dini yasaklar nedeniyle haftanın birkaç günü sabittir.

Bir araştırmaya göre, Hindistan nüfusunun büyük bir yüzdesi vejetaryen. Girişimciler bu beslenme değişikliklerini, bir trendden yararlanmak için bir fırsat olarak görmekteler. Mevcut franchiseler, menülerinde sebze seçeneklerini sunarken, yeni franchiseler vejetaryen restoran franchiselerini tercih ediyor.

Yer, Kritik Bir Faktördür

Bir vejetaryen restoranına yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, konum kritik bir faktördür. Konumu her zaman herhangi bir iş başarısında belirleyici faktör olmuştur ve özellikle vejetaryen restoran franchise büyük bir rol oynamaktadır.

Hindistan’ın, kültürel çeşitliliği nedeniyle, tüketim kalıpları da bölgelere göre farklılık göstermektedir. Örneğin Batı Bengal ve Kerala gibi eyaletlerde, vejetaryen olmayan tüketicilerin nüfusu baskındır. Bu nedenle, bir vejetaryen restoran franchise başlatmak olsa bile, çok karlı bir iş kararı olmayabilir.

Franchising: Başarı İçin Kolay Bir Tarif

Gıda söz konusu olduğunda, insanlar kaliteye güvendikleri ve markayla bağlantı kurdukları için yerleşik bir markaya güvenme eğilimindedirler. Franchise size, daha az risk ve yüksek karla kurulmuş bir işletmenin, başarısını çoğaltma avantajı sunar. Hindistan’da çok sayıda vejetaryen restoran franchise vardır, bu nedenle yatırım kriteri buna göre değişir.

Bir vejetaryen restoran yatırımı, franchise modeli, marka adı ve alan gereksinimi gibi birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Bazı restoranlar, 150 metrekareye kadar alan gereksinimi olan, düşük maliyetli bir yatırım fırsatı olan kiosk formatı da bunmaktadır. Vejetaryen restoran formatı için alan gereksinimi, 500–2000 metrekare arasında değişebilir. Yüzde 40–60 hatta bazı durumlarda restoran biçiminde yüzde 100 yatırım getirisi vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir