Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak- Stok Çekim

Her gün para kazanmanın yollarını arayan arkadaş! Evet sen! Şu an tam anlamıyla doğru yerdesin. Harcama yapmadan bir gelir kapısı elde etmek istiyorsan Fotoğraf çekerek para kazanmak fikrini bir düşün derim. Gezmeyi seviyorsan ve birazda olsa güzel pozlar yakalama yeteneğin varsa stok fotoğrafçılık işi tam sana göre.

Peki ama bu iş nasıl yapılır? Neler gerekir? Nasıl para kazandırır? gibi sorular sorduğunu duyar gibiyim. Merak etme; okuyacağın bu yazıda sorularının büyük bir kısmını aydınlığa kavuşturacağız…

Fotoğraf çekerek para kazanmak

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak- Nedir Bu Stok Fotoğrafçılık?

Öncelikle şunu belirteyim; arkadaşım, bu iş anında para kazandıracak bir iş değil. Eğer bu işi severek yaparım, gerektiğinde de sabrederim diyorsan yazıyı okumaya devam et bence.

Stok fotoğrafçılık dediğimiz olay web siteleri için, reklam ajansları için, ya da videolu içerik üreticileri için kaliteli fotoğraf sağlamaktır. Eğer sende yakaladığın pozlara ve fotoğraf makinene güveniyorsan, haydi deklanşörüne kuvvet!

Ne Tür Fotoğraflar Çekmeliyim?

Ne tür fotoğraflar çekeceğini sınırlayan tek şey senin hayal gücündür. Ancak fotoğraf çekerek para kazanmak istiyorsan bazı püf noktaları bilmen gerekiyor. Merak etme; bu yazıda sana birkaç tüyo vermekten kaçınmayacağız…

En çok satan fotoğraf türlerinin başında bir duyguyu, bir düşünceyi belirten insan fotoğrafları yer almaktadır. Videolu içerik üreticilerinin en çok ihtiyaç duyduğu bu tür fotoğraflar satış pazarının en popüler olduğu alanlardır. Eğer kaliteyi ve doğru ifadeyi yakalayabilirsen tahmin edemeyeceğin satış rakamlarına ulaşman mümkün!

Fotoğraf çekerek para kazanmak

 

Satışının en yaygın olduğu fotoğraf türlerinden biri de natürmort fotoğraflardır. Türkçe anlamını vermek gerekirse natürmort fotoğraflar; hareketsiz ya da cansız varlıklar ile bir koreografi oluşturularak çekilen fotoğraflardır. Bu tür fotoğraflar web site sahiplerinin oldukça işine yaradığı gibi videolu içerik üreticilerinin de ihtiyaç duyduğu fotoğraflar arasındadır.

Bu tür fotoğrafların ana temeli ise iyi bir hayal gücüdür. Aşağıya kafanda bir fikir oluşması adına bir adet natürmort fotoğraf bırakıyorum.

Ayrıca doğa fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı, yemek fotoğrafçılığı da kazanç elde edebileceğin fotoğraf türleri arasındadır. Bu verdiğimiz fikirler dışında çekeceğin fotoğraflar tamamen senin tasarımına, güzel pozlar yakalamana ve hayal gücüne kalmış.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak- Fotoğrafçılık İçin Neler Gerekir?

Fotoğraf çekerek para kazanmak

Bu işin esprisini iyi bir fotoğraf makinesi oluşturur arkadaş! İyi bir fotoğraf makinesine sahipsen yolu yarılamışsın demektir. Ancak eğer böyle makineye sahip değilsen hemen üzülme; kiralayarak ya da taksitle bütçene pek de fazla zarar vermeyecek şekilde bir fotoğraf makinesine sahip olabilirsin. Bana soracak olursan taksit ile alma işi biraz sıkıntılı. Eğer bütçen varsa bas parayı al makineyi derim.

Gerekli olan bir diğer alet ise hiç tartışmasız bir tripoddur. Tripod dediğimiz bu güzide alet 3 ayağı sayesinde yere sabit bir şekilde kurulur. Fotoğraf makineni bu aletin üstüne koyarak hiçbir kayma titreme olmaksızın kaliteli fotoğraflar çekebilirsin. Fiyat bakımından çokta pahalı olmayan bu alet fotoğraflarına fark edilir bir kalite katacaktır.

Kısaca stok fotoğrafçılık için gerekenleri sıralayacak olursak;

  • İyi bir fotoğraf makinesi,
  • Bir adet tripod,
  • İyi bir hayal gücü,
  • İyi bir gözlem yeteneği
  • Son olarak da fotoğraflarının satışını yapabilmek için stok fotoğraf satış platformlarında bir üyelik gerekli.

Öyle satış platformu falan dediysek hemen gözün korkmasın; bildiğimiz web sitesi .

Fotoğraf Çekerek Nasıl Para Kazanılır?

Fotoğraf çekerek para kazanmak

Evet geldik şimdi en civcivli yere. Bu işten nasıl para kazanılır? Bu soruyu sorduğuna göre yukarıda anlattığımız temel adımları anlamış, uygulamaya dökmüş ya da dökecek potansiyeli kendinde bulmuş olmalısın sanırım. Eğer bunları halletiysen çok güzel. Geriye tek kalan herhangi bir sitede üyelik açmak. Şimdi senin için birkaç tane stok fotoğraf sitesi vereceğim;

Bunlar en popüler ve kullanımı kolay siteler olduğu için sana tavsiye ettim. Sende müsait olduğun bir zaman sitelere girip sıkça sorulan sorular gibi konu başlıklarına tıklayarak fotoğraf çekerek para kazanmak hakkında daha fazla fikir elde edebilirsin. Ne kadar kazanç sağlayacağında üye olacağın siteye göre değişiklik gösterecektir. Dolayısı ile sitelere girip bir göz atmanda fayda var.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak isimli yazımı beğendiysen ve daha çok iş fikri sahibi olmak istiyorsan Ev Tabanlı İş Fikirleri Nelerdir?  yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir