Genel İş Fikirleri İş Önerileri

Çilingir – Anahtarcı Dükkanı Açma

Çilingir hizmetleri en çok sık aranan hizmetler arasında gelmektedir. Bir işletme sahibi olmak isteyen girişimcilerin aradıkları en önemli işlerden biri, az sermaye ile yüksek kar elde edecekleri bir  iş yapmaktır. Pek çok işletme dalına göre, daha karlı bir iş fikri olarak yer alan çilingir hizmetinde, kar oranları oldukça yüksektir. Günümüzde çilingir dükkanı açmak ise eskiye göre oldukça zor bir durumdur.

İlk olarak çilingir dükkanı açmak için Anahtarcılar ve Çilingirler mevzuatına göre hareket etmeniz gereklidir. 11 yeni madde ile TESK desteği ile yayınlanan mevzuat da bu meslek kanunlar altına alınması sağlanmıştır.

Her anahtarcı ve çilingir, meslek icra etmek isterken iş yeri açmak adına, meslek odası kuruluşundan belge alması gerekir. Bu belgenin olup olmadığı da yapılacak olan denetimler sayesinde tespit edilmektedir.

Sayılı Kimlik Bildirme Kanununun Uygulama Yönetmeliğine göre, anahtarcı ve çilingirler bu iş yerinde çalışanlar adına düzenlenen iş yeri listesi, çalışanların kimlik bilgileri, iş yerlerinin adresleri ve ikamet adreslerinin bilgileri en yakın kolluk birimine iletilmelidir.

Çilingir ve Anahtarcı Dükkanı İçin Gerekenler

Çilingir ve anahtarcılar, bu iş yerinde çalışacak olanlar için sabıka kaydını çıkarması gereklidir. Bireyler arasında hırsızlık da sabıka kaydı olanlar bu iş yerlerinde çalışamayacaklar dır. 24 saat içinde işletme sahibi tarafından işten ayrılan personelin ayrılışları, iş yerlerine bağlı oldukları en yakın kolluk birimine bildirilmelidir.

Ayrıca her personel de, meslek odası kuruluşu tarafından düzenlenen kimlik kartını yanında bulundurmalı ve bu kartı da, mesleklerini icra ederken personelin sol koluna takması gerekir. Maymuncuk, anahtar, anahtar makinesi gibi ürünleri tedarikçilerden temin edebilirler.

Yalnız başlarına kilit açma işlemlerinde 16 yaşından küçük olanlar kesinlikle görevlendirilemezler. İş yeri, otomobil, ev veya iş yeri kapısının açılması gibi kişiye ait olduğunun belgesi, personel tarafından istenmesi zorunludur. Aksi taktirde kilit açma işlemi gerçekleşmez. Bu kapsamda şüpheli görülen kimseler en yakın kolluk birimine bildirilmektedir.

Kilit açan tarafından her kilit açma işlemi tutanakla tespit edilerek bu tutanaklar da 1 yıl muhafaza altında saklanmalıdır. Kolluk birimlerinin talebi doğrultusunda gerekli durumlar halinde görevlilere sunulmalıdır. Anahtar yaptıran kişinin kimliği tespit edilerek, saklanmaya uygun bir biçimde kayıt işlemleri gerçekleştirilmelidir. Anahtar yapma işlemi 15 yaşından küçük çocuklara uygulanmamaktadır.

Çilingirci Dükkanı Açmak Karlı Mıdır?

Yüksek bir sermaye gerektirmeyen çilingir dükkanı açmak, 20  bin civarında bir sermaye ile çilingir dükkanı açmak için yeterli olacaktır. Çok fazla ekipmana ihtiyacınız olmayacak bir alandır. 5-8  bin liralık masraf ile dükkanınızı tasarlayabilirsiniz. Masa, müşterilerin oturacağı birkaç koltuk, tabela dükkanınız için yeterli olacaktır. Eğer dükkan kira ise bulunduğunuz yere göre kiralar değişeceğinden, maliyet artabilir.

Muhtemelen birkaç anahtar kopyalamak isteyen kişi haricinde dükkanı kurduktan sonra hiç alamayacaksınız. Fakat bunlar dükkanınızın kirasını dahi karşılamaz. Asıl para kazanacağınız durum bir çilingir olarak, kapalı kapılar arkasında kalan ev sakinleridir. Ev sakinleri evde kilitli kaldıklarında ilk size ulaşacaklardır. Girişimler gerçekleştirerek aranılan çilingir olmalısınız.  Bu kapı açma işlemine yaklaşık 30 dakika uğraş sergileyerek 150-300 TL arasında ücret alacaksınız.

Firmanızın İş Potansiyelini Artırmak

Potansiyel artırmak için çilingir olarak yapmanız gereken, müşterilere İnternet üzerinden ulaşabilir bir durumda olmaktır. Çilingirler çok eskiden kapı kapı dolaşarak insanlara kartlarını bırakırdı. Ancak bu durum çoğu zaman işlevselliğini yitirmektedir. Çünkü kapıda kalan birisi çilingir için kartı arayarak arama yapmaz.

Direkt olarak Google’de yer alan bölgelere göre aramalar gerçekleştirir. Bu kapsamda çilingir dükkanınızı açtıktan sonra web hizmeti sunan firmaların yardımı ile kendi başınıza bir İnternet sitenizin bulunması gerekli. Ya da alternatif bir biçimde firmanın hizmet tanıtımını gerçekleştirecek web sitelerine üye olarak sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda şehir rehberi yapan postallara da ücretsiz üyelikler oluşturabilirsiniz. İşinizi doğru planladığınızda ve zamanla iş hacminiz arttığında çilingir dükkanı açmak, en karlı işlerden biridir.

 

Börekçi Dükkanı Açarak Nasıl Para Kazanırsınız?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir