,

Çiğ Köfte Dükkanı Nasıl Açılır?

Çiğ köfte kimine göre Adıyaman kimine göre Urfa, Mardin, Hatay. Kim ne derse desin geleneksel tatlarımız arasındayer almakta ve uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görülebilir. Bir dükkân, esnaf olmak kriterleri ayrı bir yorum. Siz iş yapmak istiyorsunuz, onlar bayilik vererek daha hızlı büyümek. Kendiniz yapabilirim diyorsanız gıda prosedürleri var.

Türkiye’de günden güne büyüyen ve en çok para kazandıran sektörlerin arasında bulunan çiğ köfte işi, neticede bir gıda kolu. Para kazanmamak mümkün değil, yeter ki doğru firmayı bulun.

Çiğ köfte

Çiğ Köfte Bayiliği Kimden Alınabilir?

Birçok firma var. Size en uygun teklifi sunan firmadan çiğ köfte bayiliği alınabilir. Bunu için Komagene, Oses, Adıyaman Çiğ Köfte, AliBaba ve Tatlıses çiğ köfte gibi pek çok üretici bayilik vermektedir. Bayilik aldığınızda marka ismini de satın alacağınızdan, hazır müşteri kitleniz bulunacaktır. Pek çok iş içinde bayilik, sağladığı avantajlarla daha çok tercih edilmektedir.

Bir Çiğ Köfteci Nerede Açılabilir?

Her yer, evet her yerde bu dükkanı açmanız mümkün, her yerde iş yapar. Bir sokak arası, bakkal yanı bilindik bir internet kafe karşısı, en kötü yerlerde bile bir çiğ köfte dükkanı iş yapar.  Abartmıyorum çiğ köfte büyük bir istek uyandırıyor insanlarda. Lezzeti güzel bir firma ile anlaşıp, birkaç ay dişinizi sıkın ve sonra en kötü ihtimal ile günlüğü çıkartarak kendinize gelirsiniz. Sabır sebat işi bu işler esnaflık kolay değil.

Çiğ köfte

Çiğ Köfte Dükkanı Açmak için Gerekli Evraklar

Dükkanı Açmak İçin Açılış İşlemi

Evrak olarak bir muhasebeci ile anlaşıp maliye açılışınızı yaptırmak, yazar kasa almak gerekecektir.

Hijyen belgesi almak

1 hafta süren kurs ile halk eğitim merkezinden alınabilmektedir. Küçük bir kayıt parası ödenmektedir.

Tarım bakanlığına kayıt olmak

İlçenizde bulunan tarım bakanlığı bürolarına giderek iş yeri kaydı açtırmak.

Belediye Ruhsatı almak

İşin en meşakkatli ve belediye prosedürleridir. Özellikle de İstanbul’da bu tarz işler çok yavaş işiyor. Ancak  büyükşehir olmayan bir ildeyseniz çok fazla prosedür çıkmaz. Belediyeden çalışma ruhsatı alıyorsunuz bunun maliyetleri ilçelere göre değişmektedir.

Belediye sizden, itfaiye raporu, kira sözleşmesi gibi belgeler isteyecektir, bu belgeleri daha önce temin edip gitmenizde yarar var.

Çiğ köfte

Ne Kadar Kazanıyor?

Çiğ köfte, kolay hazırlanması bakımından ve hızlı hazırlanması bakımından pek çok tüketicinin tercihidir. Ayrıca lezzetli yapılan bir çiğ köfte markası taşıyorsanız iyi bir kazanç sağlarsınız. Çiğ köfte dükkanınız hijyen kurallarına uyuyorsa ve güçlü bir lokasyona sahipse, çok daha iyi kazanırsınız.

Ne Kadara Mal Olur?

Dükkan maliyetleri, açılış masrafları, kayıt ve ruhsat ücretleri gibi pek  çok harcama yapacak olsanız da tüm bunlar için 15-20 bin TL. gibi bir masraf ayırmalısınız. Dükkan mülkiyeti kendinize aitse, kiradan kurtulursunuz ancak sizin değilse bir kira ödemek zorundasınız. Dükkan mahalle arasındaysa fazla bir kira ödemeniz olmaz. Ancak işlek bir caddede ise 1000 TL. den aşağı dükkan bulmanız çok zordur. Bu iyimser bir fiyat, zira işyeri kiraları bunun 3-5 katına çıkabiliyor.

Masa, sandalye, ticari uzun bir buzdolabı almanız gerekecek. Özellikle sıcak havalarda ürünlerin bozulmaması gerekli. Modern bir konsept ile müşteriyi kendinize çekmek istiyorsanız tahmini 50 Bin TL. gibi bir maliyet gerekebilir. Dükkanın ferah olması ilgi çeker, kasvetli ve bunaltıcı yerlerde kimse bir şeyler  yemek istemez.

Çiğ köfteyi siz yapacaksanız, malzemelerinizin taze olması gerekli. Et tüketmeyenler için sadece bulgurdan yapılan çiğ köfteler de tercih edilir. Baharatlarını da yerinden getirtirseniz daha uygun olur. Artık internet alışveriş siteleri aracılığı ile her şey elinizin altında.

Çiğ köfte
Çiğ köfte dükkanı

Yaptığınız ya da getirttiğiniz çiğ köfteyi ayran, şalgam ya da diğer içeceklerle satabilirsiniz. Dürüm ve marul içinde tabakta satacağınız çiğ köfte ile dükkanınzda müşterilerinizi güleryüzle ağırladığınızda ve sunumları daha güzel yaptığınızda, çiğ köfte dükkanı kazancınız artacaktır.

 

Bardakta Mısır Satarak Para Kazanmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir