Bir İş Kurmak
Genel iş dünyası İş Fikirleri İş Hayatı

Bir İş Kurmak İçin Tavsiye 14 İpucu

Bir İş Kurmak için bir fikirden daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. iş kurarken dikkate almanız gereken finansal, stratejik, yasal ve vergisel faktörler vardır. Ayrıca girişimci olmanın zihinsel ve duygusal etkisi de bulunmaktadır. İşletmenizi başarıya hazırlamak için şunları göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu hususlar işyerinde ilerlemenizi ve rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Bir İş Kurmak için Neler Yapmalısınız?

Girişimci kişilerin en büyük isteği, kendilerine ait bir iş kurmak isteğidir. Böylece kendi hayalini gerçekleştirecek ve kendi isteği doğrultusunda çalışmalarını sürdürecektir. Öncelikle kendinizi iş kurmaya hazır hissetmelisiniz. Sadece maddi anlamda değil, manevi anlamda da işin üstesinden gelebileceğinize emin olmanız gerekir.

Bir İş Kurmak

   1. İş Fikriniz Konusunda Tutkulu Olun

Küçük işletme sahibi olmakla ilgili pek çok şeyi sevmeyebilirsiniz. Ancak, unutmamanız gereken günümüzün dev işletmelerinin, bir zamanların küçük işletmeleri olduğudur. Çok küçük sermayeyle kurulan işletmeler, yapılan başarılı çalışmalarla günümüz ekonomisine yön veren işletmeler haline gelmiştir.

Mali konular, satıcılarla ilgilenmek, elemanlarınızı işe alım süreci gibi işler gözünüzde büyüyebilir. İşinize başlamadan evvel, yani zaman, para ve emek harcamadan önce işinizin sizin için ne anlama geldiğini düşünün. Başarıyı yakalamak için riskleri de göz önüne getirmeniz gerekir. Hayal kırıklığınız olabilir ama sizi işinizde motive edecek itici bir güce ihtiyacınız olacaktır. Tutkunuz, başarınızın kilit anahtarıdır.

       2. Uygulanabilir Pazar Olup Olmadığını Belirlemek

İşinizi kurmak için bir fikir geliştirdiniz. Örneğin bir hobinizi gerçek zamanlı bir işe dönüştürmek istiyorsunuz. Ya da ülkede pek bulunmayan ama ihtiyaç olduğunu bildiğiniz bir ürünü yurtdışından getirtip burada satacaksınız. Bir ürün piyasaya sürülmeden evvel test aşamalarından geçer. Sizin de ürün veya hizmetinizi test etmeniz gerekir. Fikrinizi test etmek için

Ailenizden, arkadaşlarınızdan teste yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Ancak aileniz sizi sevdikleri için fikrinizi sevdiklerini söyleseler de, müşterilerin seveceğinin bir garantisi olmayabilir. Bunun için öncelikle bir pazar araştırması yapmalısınız. Gerçekçi olarak neler başarabilirsiniz, rakipleriniz kimler, pazarın büyüme oranı ve pazara giriş engellerini belirlemeniz ve anlamanız gerekir. bu verileri kullanarak,  fikrinizin uygulanabilirliğini ve elde edebileceğiniz kârlılığı tahmin edebilirsiniz.

Bir İş Kurmak

       3.Tam Zamanlı Gelir Getiren İşinizi Bırakmayın

Girişimci olmak istiyorsunuz ancak tam zamanlı gelir getiren bir işiniz var. İşinizi kurmak için finansal desteğe ihtiyacınız olacaktır. girişimci olmak ve işinizi yapmak için tutkulu olsanız da, işinizi bırakmamanız gerekir. İşinize ek iş olarak başlayın. Kendinizi desteklemek için hala geliriniz varken, araştırma ve test etme aşamalarını halledin. Başarılı olursanız, sizin için gereken hangi finansal kilometre taşlarına ulaşmanız gerektiğine bakın.

Yeni işinizde tam zamanlı çalışmaya başlamak için finansal açıdan iyi olduğunuzu ve daha fazla risk almaya hazır olduğunuzu fark ederseniz, işinize devam edebilirsiniz. Tam zamanlı gelir getiren işiniz başarısız olursa, en azından gerçek zamanlı bir işiniz olması yararlıdır. İşinize devam ederken diğer iş kurma planlarınızı uygulayın. İş kuracağım diye, tam zamanlı gelir getiren işinizi bırakırsanız, girişimcilik planınız tutmadığında yeni bir iş aramak zorunda kalabilirsiniz.

      4.İş Planı Hazırlayın

İş planı, işletmenin kılavuzudur. İş planı olmayan ve düzenli güncelleme yapmayan işletmelerin başarılı olmaları pek olası değildir. Doğru planlama yaptığınızda, girişiminiz doğru temeller üzerine kurulacaktır. Planlama yapmak sizin iş kurma aşamasında öncelikle finansman olarak ne kadara ihtiyacınız olduğunu saptamaya yarar. Sağlıklı hazırlanan bir iş planı ile finansal kaynaklara kolayca ulaşabilirsiniz.

İş planınız bir büyüme aracıdır ve bilinçli kararlar almanızı sağlar. işinizi kurma aşamasında hazırlayacağınız iş planı, işinizi başlatmayı, yönetmeyi ve büyümesini kolaylaştırır. İş planları düzenli olarak revize edilmelidir. Ayrıca gerekli kişilerle paylaşılmalıdır. Sadece tahminlerde bulunarak ve bir planlama yapmadan başarıya ulaşamazsınız. İş planınızı kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi, bu işin ehli kişilere de hazırlatabilirsiniz.

       5. Doğru Ortak Seçimi

Bir iş kurmak sadece işyerini bulup, ürünü veya hizmeti müşteriye sunmak anlamında değildir. Müşteri hizmetleri temsilciniz, müdürünüz, CEO bulmak gibi liste uzar, gider. Doğru kişilerle çalışmak işletmenin potansiyelini yükseltse de, tüm bu kişileri bulmak ya da bu işleri kendinizin yapması için bir uzmanlığınız olmayabilir. İşinizi kurabilirsiniz ancak iyi bir yönetici ya da bir muhasebe uzmanı olmayabilirsiniz. Bu nedenle kendinize mentor ( akıl hocası), ortak ve çalışan bulmanız gerekir.

Tüm işleri kendiniz halledemeyeceğiniz için güvenebileceğiniz kişilerle çalışmak en mantıklısıdır. İşinizi kurarken maddi bakımdan zorlanacaksanız, güvendiğiniz biriyle örneğin bir aile üyesiyle ortak olabilirsiniz. Bu arada dev şirketlere baktığınızda pek çoğunu aile şirketi olduğunu görebilirsiniz. İşinizi kurma aşamasında onların tavsiyelerine kulak vermeniz gerekir. Bu arada işi yapamayacağınız konusunda sizi telkin etmeye çalışan olursa pek aldırış etmeyin. Unutmayın ki denemeden bilemezsiniz. Kazanç da size ait olacak kayıplarınız da.

    6.Finansmanı Erken Takip Etmek

Rakamlarla fazla haşır neşir olmasanız bile, mali durumunuzu takip etmeniz önemlidir. Hesap tabloları muhasebe yazılımı ya da bir muhasebeci kanalıyla olsun mali tablolarınızın düzenli ve güncel olması gerekir. Bu, küçük işletmeniz için krediye başvurmaya, vergi beyanında bulunmanıza, kredi kartı harcamalarını yönetmeye, yatırımcılara sunumlar yapmanıza ve iş durumunuzu yakından takip etmenizi sağlar.

Aslında defterlerin düzenli ve temiz tutulması önemlidir. Mali durumunuzu kontrol altında tutmak için mümkün olduğunca erken mali tahminler oluşturmaya başlamalısınız. Mali kontrol, sandığınız gibi karmaşık bir durum değildir.

    7. Rekabeti Tanıyın

Rekabeti anlamak, pazara başarılı bir giriş yapmak için şansınızı artırmayı sağlar.

  • En yakın rakibiniz/rakipleriniz kim? ( Google’den araştırma yapıp karşınıza çıkan ilk 5 işletme en yakın rakiplerinizdir)
  • Sundukların ürün/hizmet neler ve nasıl konumlandırıyorlar?
  • Hedefleri kimler?
  • Mevcut pazarın büyüklüğü ne kadar?
  • Zayıf ve güçlü yanları neler?

Rekabet analizi, ilk pazar analizinize dahil edilmelidir. Kimin orada olduğunu belirlemeli ve operasyonlarını, pazardaki konumunu ve pazarlama taktiklerini derinlemesine incelemelisiniz. Bu, işinizi nasıl konumlandırdığınızı, kimleri ideal müşteri olarak tanımladığınızı ve hatta bu tür bir işi başlatmanız gerekip gerekmediğini bildirecektir.

     8. Finansmanı Erken Düşünün

Bir iş kurmak istediğinizde finansmanı ilk önce aklınıza getirmeyebilirsiniz. Çoğu girişimci bir girişim başlatmak, finansal kurumlara satış yapmak, melek yatırımcı bulmak ya da bir sermaye turu yapmak istemez. İşletmenizi yeniden başlatmanın değeri arasında sıfırdan inşa etmek ve fazla borç gerektirmeden devamlılığını sağlamak. Ancak bu finansman olanaklarını planlamamanız ya da düşünmemeniz anlamına gelmemelidir.

Üretim sınırlarını aşmak, daha fazla ekipman almak, işe yeni personel almak, işi büyütmek için ek finansman kaynak bulmanız gerekebilir. Finansman sağlama planınız yoksa harekete geçmeniz gereken durumlarda sıkışıp kalırsınız. Öncelikle finans türünü, ne kadara ihtiyacınız olduğunu ve nasıl harcayacağınızı planlamanız gerekir. En iyisi iş planınızı kendinize iyi bir finansman bulmak için hazır bulundurun.

Bir İş Kurmak

     9. Yasal Durumları Göz Önünde Bulundurun

Bir işi kurabilirsiniz ancak yasal süreçleri tamamlamadan tek bir ürün bile satamazsınız ya da hizmet veremezsiniz. Bu yüzden fikrinizi meşru kılmak için gereken yasal süreçleri tamamlamanız gerekir. Bu, iş yapınızı tanımlamayı, bir vergi numarası ve işletme adı için kaşıt olmayı, izinler ve lisanslar almayı ve vergi olarak ne kadar ödeyeceğinizi bilmenizi içerir. Yasal işler, iş kurmanın başlangıcında yer alır. Vergi dairesine kayıt olmanız, işiniz için gereken yerlere kayıt olmanız ve işleri açacaksanız bağlı bulunduğunuz belediyeden işyeri açma ruhsatınızı almanız gerekmektedir.

    10. Yeterli Nakit Para Bulundurmak

Nakit para candır. Geliriniz artıyor, satışlarınız artıyor ve maliyetleriniz düşüyor olabilir ama nakit haranız yoksa bunların hiçbir önemi yoktur. Elinizdeki nakit para masraflarınızı karşılamanızı, gerekli ödemeleri yapmanızı ve finansal bir krizle karşılaştığınızda başa çıkmanızı sağlayacaktır. Sürdürülebilir şekilde büyümek için nakit para gerekir. Nakit giriş çıkışlarınızı takip edin, tutarlılığa ve zamanlamaya dikkat edin. Daha çok nakit getirme fırsatlarını arayın.

    11. Mesleki Boşlukları Belirleyin

Organizasyon, bir işteki en önemli unsurlardan biridir. Organizasyon yapınızı belirlemeniz gerekir. Bireylerin rolleri, sorumlulukları ve hiyerarşisini içerir. İşinizi tek başınıza yönetseniz dahi, bir şekilde temsil edilmesini sağlamanız gerekir. İşletmenizde başlangıçta birkaç kişi sizinle çalışıyor olabilir. İşinize kimleri dâhil edeceğiniz, rollerini ve sorumluluklarını belirlemeniz gerekir.

Örneğin; mağazanız için bir müdür gerekli. Bunu dışarıdan almak yerine mevcut personelden seçerek müdürlüğe en uygun nitelikte olanı tayin edebilirsiniz. Böylece yeni bir personel alım sürecine girmemiş olursunuz.

      12. Organik Varlık Oluşturmak

Henüz yeni bir işletmesiniz ve hemen bir isim yaratıp tanınmanız mümkün değildir. Marka bilinirliği olan reklam ve satışa büyük yatırımlar yapan köklü rakipleriniz olacaktır. İşinizi kurduktan sonra organik büyümede otoriter olmak için odaklanabilirsiniz. Web varlığınıza odaklanın ve sektörünüz, müşterileriniz ve hizmet/ürünlerinizin çözdüğü sorunlarla ilgili soruları yanıtlayın.

Makaleler veya içerikler üreterek, ürünler arasında karşılaştırmalar yaparak, kullanım örneklerin gösteren videolar yayınlayarak, markanızı sergileyen sosyal gönderileri sergileyerek web varlığınız oluşturabilirsiniz. SEO uzmanı olmanıza gerek olmasa da, sizi Google’de öne çıkartacak içerikler oluşturmak için içerik uzmanlarıyla çalışabilirsiniz. Size tak maliyeti zaman bakımından olurken, fazla para yatırmadan bir varlık oluşturup rekabet etmenin etkili bir yoludur.

Bir İş Kurmak

      13. Zihinsel Olarak İş Başlamaya Hazır Olmak

Bir iş başlatmak ve yürütmek elbette kolay değildir. Gösterdiğiniz performans, işe aldığınız kişiler, sattığınız ürün ve hizmetler ve geliştirdiğiniz iş kültürü sizin sorumluluğunuzdadır. Gemiyi yönlendirebilirsiniz ancak pek çok şey kontrolünüz dışında gelişebilir. Artan maliyetler, üretim hataları, tüketici sorunları, rakiplerin değişmesi ve tedarik zincirinin bozulması gibi pek çok şey sizin kontrolünüz dışında gelişir. Bu zorluklara hazır olmanız gerekir ki aksi takdirde gemiyi batırabilirsiniz. Aşırı stres, uzun çalışma saatleri ve mali mücadele de işin başka bir boyutudur.

Bir iş kurmanın sizi korkutmasına izin vermeyin. Kendinizi düşünerek işinize hazırlanın. Hangi konuda iyisiniz? Zamanınızı ve stresi nasıl yöneteceksiniz? İşletmeniz için en iyi ortam hangisidir? Tabii ki bunların hepsinin cevabını bilmeniz gerekmez, ancak bunların hepsinin farkında olmak ve işinize başlarken, yönetirken, büyütürken bunları göz önünde bulundurmalısınız. Kendinizi bir girişimci olarak büyütmek ve ayarlamalar yapmak için fırsatlar arayın.

       14. Yaratıcı ve Tutarlı Olmak

Son tavsiyemiz, yapılandırılmış tutarlılık ile esnek olma isteği arasında bir miktar dengeleyici bir eylemdir. Yatırım yaptığınız süre konusunda tutarlı olmanız, başarılı olmak için kilometre taşları ve ölçütler oluşturmanız ve performansı gözden geçirmek için bir süreci sağlamlaştırmanız gerekir. Bunların mükemmel olması gerekmese de kendiniz ve işiniz için standartlar belirlemeniz gerekir. Kalıpları kırmaya hazır olmalısınız. Sorunlara nasıl yaklaştığınız konusunda yaratıcı olmanız, ayarlamalar yapmaya istekli olmanız ve daha iyi hale getirmek için neyin işe yaradığını düşündüğünüzü sürekli test etmeniz gerekir. Yapabileceğiniz en kötü şey ise, işinizi engelleyen verimsiz bir sürece saplanmanızdır. Yaratıcı ve tutarlı olmak zorundasınız.

 

 

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Yorumlar

 1. […] Bir İş Kurmak İçin Tavsiye 14 İpucu […]

 2. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find someone with some unique ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is something that is needed on the web, someone with a bit of originality. useful job for bringing one thing new to the web!

 3. Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding style and design. “The price one pays for pursuing a profession, or calling, is an intimate knowledge of its ugly side.” by James Arthur Baldwin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir