Yaşam Koçu Olmak için 7 Özellik

Yaşam koçu

Yaşam koçu endüstrisi son yıllarda oldukça arttı. Şimdi, her zamankinden daha fazla, her yerde insanlar kişisel gelişimlerine yatırım yapıyor ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak koçlar arıyorlar. Bireylerin insan olarak en yüksek potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak istiyorsanız, yaşam koçluğu tam da aradığınız iştir.

Biradaki asıl soru, nasıl dönüşümsel bir yaşam koçu olunması gerektiğidir.

yaşam koçu

Yaşam Koçlarının  Aranan 7 Özelliği

Dünyanın en iyi yaşam koçları arasında yer almak istiyorsanız, koçluk ve araştırmanız için saatlerce çalışmanız ve çaba sarf etmeniz gerekir. Bu, kendinizi ve koçluk becerilerinizi geliştirmeyi içerir. Şu özellikleri dikkate aldığınızda siz de tanınan yaşam koçları arasında yer alabilirsiniz. İşte kendi alanında yıldız yaşam koçlarının meslek tavsiyeleri;

 • Öz Farkındalık

Bir söz vardır. “Başkalarını ancak kendi sahip olduğunuz kadar derine götürebilirsiniz” müşterilerinizi gerçekten anlamak ve onlara güçlü bir şekilde koçluk yapmak için, koçluk yolculuğunu kendiniz gerçekleştirmelisiniz. Kendinizin ne kadar farkında olursanız, onlar için de o kadar iyi koç olursunuz.

 • Dinleme Becerileri

Yaşam koçu olmak, tamamen dinlemekle ilgilidir. Derin bir şekilde dinleme, bir koç olarak gerçekleştirebileceğiniz en büyük becerilerden biridir. Çünkü sizi sohbette tam olarak sunmanızı sağlar, içgörüler ve geri dönüşüm için alan açar.

 • Yaşam Koçu- Odaklanmış Öğrenme

Diğer beceriler gibi koçluk da tutarlı uygulama gerektirir. Müşterilerinize bir koç olarak becerilerinize yardımcı olabilecek yeni araçlar ve teknikler hakkında sürekli olarak bilgi edinmeniz gerekir. Çevrimiçi araştırma yapabilir, yeni kitaplar okuyabilir, seminerlere katılabilir ve hatta diğer koçlarla sohbet edebilirsiniz.

Bir koç olarak, kendinizi geliştirmeye devam ettiğiniz sürece hangi öğrenme yöntemini tercih ettiğiniz önemli değildir.

yaşam koçu

 

 • Gerçekleri Kibar Ve Dürüstçe Söyleyin

Bazen ne kadar zor olsa da, müşterilerinizin gerçeği duyması gerekir. İlerlemeleri ve hedefleri hakkında konuşurken kibar olun. Müşterilerinizle ilişkinizi etkileyecek olumsuz tepkilerden kaçınmak için nasıl iletişim kurduğunuza dikkat edin.

 • Sonuç Almaya Kararlı Olun

Kendi koçluk tekniklerinizi oluşturuyor olsanız bile, istenen sonuçları elde etmek için müşterilerinizle yoğun bir şekilde çalışmaya istekli olun. Bu özelliği yaratıcılığınızı, merakınızı ve yaşam deneyimlerinizi kullanmanın bir yolu olarak gören ve yaratmak istediğiniz etkiyi yaratmak için yeni araçlar deneyerek, onları kanalize edin.

Yaşam Koçluğu Sınırlarınızı Tanımlayın

Destek almak için çalışma saatleri dışında sizi arayan bir müşteriniz oldu mu? Bir seferlik kabul edebilirsiniz ancak bundan daha fazlası için izin vermeyin. Müşterilerinize en iyi zaman ve enerji yatırımını vermek istiyorsanız, kendinize biraz zaman ayırmalısınız.

İşinizle, kişisel yaşamınız arasındaki çizgiyi bulandırmamak için en başından müşterilerinizle sınırlar oluşturduğunuzdan emin olun.

 • Zihninizi ve Kalbinizi Açın

Hepimiz mutluluğu seçme ve bulma özgürlüğüne sahibiz. Bu nedenle, müşterilerinizin seçimlerini veya hedeflerini yargılamamalısınız. Sadece onları en iyi benliği bulmaya yönlendirmelisiniz.

Yaşam Koçu Yolunuzu Seçmek

Başarılı bir yaşam koçu olmak için tutku yeterli değildir. Bundan para kazanmak istiyorsanız, işinizi kuracak bir yapıya sahip olmanız gerekir. Şu adımları izleyebilirsiniz.

 • Kiminle Çalışmak İstediğinizi Ve Neye Odaklanmak İstediğinizi Tanımlayın

Belirli bir alanda en iyisi olmak, size diğer antrenörlere karşı kazanma avantajı sağlayacak ve sizi uzman olarak konumlandıracak ve sizi alanınızda benzersiz kılacaktır. Kişisel deneyiminize ve ilgi alanlarınıza göre ideal müşterilerinizin hangilerin olduğunu belirleyin.

 • Müşterileriniz İçin Sonuçlar Oluşturmak için Kullanacağınız Koçluk Metodolojisini ve Tekniklerini Tanımlayın

Başlamak için kendi metodolojinizi oluşturmayı veya mevcut bir metodolojiyi kullanmayı seçebilirsiniz. Unutmamanız gereken tekniklerinizi belirlerken, her müşterinin kişiliğinin ve yaşam tarzlarının farklı olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Yaşam Koçu İş Planınızı Oluşturun

Sağlam bir yol haritası sizi hayalinizdeki koçluk işine daha hızlı götürür. Harika bir yaşam koçu olmanın bir gecede gerçekleşmediğini unutmayın. Kendinize, müşteri durumunuza göre bir iş planı oluşturun ve plan dâhilinde hareketlerinizi ayarlayın.

Unutmamanız gereken bir önemli husus: Her şey becerilerinizi geliştirmek ve sanatınızda ustalaşmak için çalışmakla ilgilidir. Yaşam koçluğu yaptığınız her kişi sizin için ilginç bir deneyim olacak ve tecrübeniz her geçen gün artacaktır.

Evden Çalışarak İnternetten Para Kazanabilrsiniz

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/yasam-kocu-nedir-yasam-kocu-demek-ne-is-yapar-41390973

“Yaşam Koçu Olmak için 7 Özellik” için 2 yanıt

 1. vorbelutr ioperbir avatarı

  I like this site its a master peace ! Glad I observed this on google .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir