,

Meke Gölü Alarm Veriyor

Konya ilinin Karapınar- Ereğli yolu 7. kilometresindeki sapaktan 2 kilometre içeride olan Meke gölü, bir krater gölüdür ve Dünyanın Nazar Boncuğu olarak tanımlanmaktadır. Meke gölü, artık iyice kuruma noktasına geldi. Kalan bir avuç suyun rengi de, içinde barındırdığı mikroorganizmalar nedeniyle kırmızı renge dönüştü.

Meke Gölü

Meke Gölü Nasıl Oluştu?

Meke gölü, volkanik patlamalar sonucu ortaya çıkmış bir krater gölüdür. Bundan 5 milyon yıl önce, volkanik bir patlama sonucu oluşan kraterde, zamanla su dolmuş, 9 bin yıl önceki ikinci patlama ile de bu krater yine su ile dolarak, Meke Gölü oluşmuştur.

Meke gölü, kuşbakışı bakıldığında masmavi suyun ortasında siyah bir boncuk gibi göründüğünden, dünyanın nazar boncuğu olarak bilinmektedir. Ekoturizm için önemli bir yere sahiptir, suyun iyileştirici gücü olduğu da varsayılmaktadır. Bu yüzden ve doğal bir güzellik olduğundan dolayı,  ziyaretçisi boldur.

Meke gölü, adını çevresinde yaşam süren Meke kuşlarından almıştır. Meke Gölü, 21 Temmuz 2005 tarihinde Dünya Mirası Sit Alanı listesine girmiştir. Meke Gölü’nün bir benzeri de Kanada ülkesinde bulunmaktadır.

Meke Gölü Neden Kurudu?

Deniz seviyesinden 981 metre yükseklikle olan Meke Gölü’nün, suyu tuzludur. Uzun dönem boyunca hem Osmanlı’nın hem de Türkiye’nin tuz ihtiyacı buradan karşılanmış, zamanla kalite düşünce artık tuz ihtiyacı buradan karşılanmamaya başlanmıştır.

Meke gölü, göçmen kuşların da uğrak noktası olduğundan, ayrıca çevresinde yetişen bitki türleri de bulunduğundan, doğal hayatın da korunması bakımından önemli bir konuma sahiptir.

Yazın kurak geçmesi ve tarım arazilerinin bilinçsiz sulanması nedeniyle, dünyanın nazar boncuğu, tamamen kuruma noktasına gelmiş durumda. Çok az bir su birikintisi gölde var ancak gölün tamamen kurumaması için acil önlemler alınması gerekiyor.

Gölün kurumasındaki en önemli neden ise Konya Havzası’nda bulunan yeraltı sularının çekilmiş olması.

Çıralı Gölü

Aynı şekilde yine Konya Karapınar ilçesinde bulunan ve deniz seviyesinden 80 metre aşağıda bulunan Çıralı Göl’de, tıpkı Meke Gölü gibi kuruma noktasına gelmiş durumda. Aşırı kuraklık ve bilinçsiz tarım sulama faaliyetlerinden ötürü, Meke ve Çıralı gölleri ağır tehdit altında.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir