Genel Güzellik

Retinol Serum Nedir? Nasıl Etki Eder?

Retinol Serum, piyasada A vitamininden yapılan bir retinoid türü olup, kozmetik sektöründe en çok bilinen cilt bakım bileşenlerinden birisidir.

Retinol serum

Retinol Serum Nasıl Etki Eder?

Retinol serum, son yıllarda kullanımı giderek artan önemli bir antiaging bileşenidir. Yaşla birlikte kolajen üretiminde yavaşlama meydana gelir. Bunu tersine çevirmenin en etkili yolu ise retinol bileşenini kullanmaktır. Retinol, küçük moleküler yapıda olduğu için cildin dış tabakası denilen epidermisin derinliklerine nüfus ederek elastin ve kolajen üretimini arttırmaya yardımcı olur. Böylece gözeneklerde küçülme, ince çizgilerde ve kırışıklıklarda azalma gözlemlenir.

Retinol, özellikle ergenlik sivilcesinden, sivilce lekelerinden ve pigmentasyondandolayı sorun yaşayanlar için de iyi bir seçenektir, çünkü retinol ciltte peeling etkisi yaratarak, cilt tonunu dengeler ve cildin sağlıklı yapıya kavuşmasını sağlar.

Ne Zaman Kullanılır?

Retinol serum, anti aging amacıyla kullanılacak ise 20’li yaşların sonu, 30’lu yaşların başında kullanılır. Eger sivilce, hiperpigmentasyon, leke gibi problemleriniz varsa retinol serumları her yaşta kullanabilirsiniz. Retinol serumların herhangi bir yan etkisi olmamakla beraber, hassas ciltlerin ilk hafta iki gece şeklinde başlamaları ve devam eden süreçte kullanım sıklığını cildin durumuna göre arttırmaları gerekmektedir. Ayrıca retinol serumlar kullanırken mutlaka bir güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Retinol serumları en az 6 ay kullanarak ciltte parlaklık, gözeneklerde sıkılaşma, ince çizgilerde azalma gibi etkilerini görebilirsiniz.

Retinol Serum’un cilde faydaları nelerdir?

1.Gözenekleri küçültür.

2.Cildi exfoliye ederek cilt dokusunu pürüzsüzleştirir.

3.Akne düşmanıdır. Akneleri tedavi ederek akne lekelerini iyileştirir.

4.Siyah noktaları ve beyaz noktaları yok eder.

5.Hiperpigmentasyonu tedavi eder.

6.Kırışıklıkları ve erken yaşlanma belirtilerini giderir.

7.Cildin hidrasyonunu sağlar.

Niçin Retinol Serum Kullanmalıyım?

Geçmeyen, inatçı sivilce lekeleriniz varsa, cildinizde sürekli akne problemi yaşıyorsanız, cildinizde ilk yaşlanma belirtileri belirmişse retinol serumlar sizin için en uygun seçenektir. Her kadın pürüssüz, lekesiz bir cilde sahip olmak ister. Fakat bazen yapılan yanlış bakımlar, hormonal akneler veyahut da güneşin zararlı ışınları cilt güzelliğimize gölge düşürür ve ciltte lekelenmelere neden olur.

Lazer tedavileri sayesinde dermatolog yardımıyla elbette ki lekelerden kurtulmak mümkündür. Fakat hem maliyet açısından hem de lekelerin tekrarını önlemek için düzenli cilt bakımı her zaman şarttır. Neyse ki artık bu lekelerden kurtulmak doğru, disiplinli ve düzenli bir bakımla çok kolay olmaktadır.

 

Yağ Enjeksiyonu Nedir? Hangi Bölgelere Yapılır?

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir