Genel

Motivasyon Ve İnsan Hayatına Etkileri

Motivasyon, bir bireyin yapmayı istediği bir şeyi kendi isteğiyle yapmasına denir. Motivasyonunu o an üst düzeyde tutan insan, hem mutluluk ile hem de işini en iyi yapma konusunda büyük bir rol oynar.

Motivasyon, ikili ilişkilerde, iş zamanlarında hemen hemen çoğu yerden önemli bir etkendir. Motivasyonunu kaybetmiş bir insanla iletişime girmek bile güçtür. Çünkü motivasyon kaybı enerji düşürür, strese neden olur ve en önemlisi özgüven sorunu oluşturabilir.

Motivasyon

Motivasyon Kaybı

Motivasyon kaybının en önemli hususlarından biri, kendine olan güvendir. Bir işe başlarken hatta işe başlamayı düşünürken, en ufak bir şekilde güvensizlik duymak motivasyonunuzu düşürür ve olumsuz sonuçlar doğurur.

Bu gibi durumlarda, aklımıza getirebileceğimiz bütün olumlu düşünceler son bularak yerini olumsuzluklara bırakır. Diğer bir motive kaybı sebebi ise insanların size olan güvensizliğidir. Çevrenizden almış olduğunuz en ufak kötü bir düşünce beyninize işleyebilir, bu gibi durumlardan rahatsız olup kendinizi olumsuz durumlara kaptırabilirsiniz. Hedefsizlik veya yanlış hedefe ilerlemek de motivasyon kaybının başka nedenlerinden biri olabilir.

Kendinizi en iyi siz tanımalı ve hedeflerinizi mutlu olabileceğiniz şekilde seçmelisiniz, aksi takdirde hedefe giden yolda aksaklıklar yaşamak motivasyon kaybınızı çok fazla etkileyecektir. Bu yazmış olduğum motivasyon kaybı olayların hepsini olumluya çevirerek, motivasyonunuzu doğru bir şekilde kazanmayı öğrenebilirsiniz. Bu çok kolay çünkü neyi nasıl yapacağınızı sizden başka kimse bilmeyecektir. Peki, hangi durumlarda motivasyonumuzu en yüksekte tutarız?

Motivasyon

Motive Kaybını Önlemek İçin 

En etkili yapmamız gereken durum, kendi fikrimce imkânsız denilen ama başarılan hikâyeler dinlemek veya bunları anlatan dizi/film izlemek olacaktır. Bunun yanı sıra etrafınızda bulunan olumsuz düşünceli insanları tamamen uzaklaştırmak ve kafanızda oluşan bütün olumsuzlukları atmak da motivasyonunuzu yükseltecektir. Ben kendi düşüncem olarak her insanın motivasyona ihtiyacı olduğunu düşünüyorum, fakat her insandan motivasyon alınmasını doğru bulmuyorum.

Motivasyon insanın kendi kendine yapması gereken bir şeydir. Çünkü her insan hayatı farklı açıdan görüyor ve yaşıyor. Birine olumlu gelen br olay diğerine olumlu gelmeyebilir ve o anda “ Aman canım bunu da yapma ne olur ki”, “Saçmalama ya buna mı takıldın?” gibi olumsuz cümlelerle motivasyonunuzu en aşağı çekerek sizi olumsuz bir şekilde etkiler. Bazen de tamamen tersi olarak “Sen yaparsın.” “Diğerlerinden ne farkın var ki?” gibi olumlu cümlelerle belki de sizi yanıltırlar.

Motivasyon

Neyi gerçekten yapabileceğini en iyi sen bildiğin için, karşı tarafa hak verdiğin herhangi bir konuda yanılabilir, olumsuz sonuç aldığın zaman da fazlaca üzülüp, bir daha farklı bir işe girme istemeyebilirsin. Bu nedenle de motivasyonunu kaybeder, geri kazanmak için bin bir yol denersin. Bir bireyin motivasyonunu yükseltme şekli her bireyin yaptığından farklıdır. Bazıları sporla, bazıları yemek yiyerek, bazıları müzik dinleyerek motivasyonunu yükseltir.

Motivasyon insanın yaşamı için önemli ve gereklidir. En iyi motivasyonu siz kendinize verebilirsiniz. Bu yüzden çevrenizde olan bütün olumsuzlukları atıp, sadece kendi yapmak istediğiniz düşünceye odaklanarak, gerçekten başarabileceğiniz işlere yoğunlaşın. Göreceksiniz ki başardıkça en yüksek motivasyona sahip olacaksınız. Unutmayın ulaşabileceğinizi hissettiğiniz her olay size aittir.

 

Sınav Öncesi Sınav Taktikleri

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir