Genel Girişimcilik

Yeni Trend: Açık Hava Sineması

Açık hava sineması günümüzde eskiye oranla daha kullanılan ama kullandığı zaman işlek bir yerde açtığınız zaman iyi paralar kazanabileceğiniz bir iş fikri olmaktadır. Yapmış olduğunuz kaliteli çalışmalarınız ile birlikte sağlam bir şekilde bu işe yönelebilir iyi bir ortam hazırlayabilirsiniz.

Özellikle son zamanlarda pandemi nedeniyle sinema salonlarına kısıtlama getirilince, açık hava sinemalarına olan talep arttı. Bu günler bu iş fikrini değerlendirmek isteyen girişimciler için harika fırsatlar oluşturmaktadır. Özellikle araçlarından çıkmadan film izlemek isteyenler için yeni açık hava sinemaları açılmaya başlandı.

Açık Hava Sineması Açma Yöntemleri

Açık hava sineması açmak için yapmanız gerekenler nelerdir? Öncelikle, bir arazi satın alın ya da kiralayın. Arabalı sinemalar düz ve boş bir arazide etkinlik gösterir ve kent merkezinden biraz uzakta olur. Bu amaçla arazi yeteri kadar geniş olmalı ki etraf düzenlemesini ona göre yapın, arazinin etrafına bariyer çekin. Bu sayede yalnızca bilet alan şahıslar filmi izleyebilir. İşletmenizi kurduğunuz yerin gürültüden, ışıktan uzak olmasına ilgi edin.

Ses ve ışık gürültüsü, film izleme tadını baltalayabilir zira. Arazinin engebeli olmamasına özen gösterin. Ayrıca tuvalet ve kantin gibi imkanlar sunun. Hem de aklınıza yatan bir yer bulduğunuzda, alakalı devlet kurumlarına gidip arabalı sinema işi amacıyla izin almanız gerekir.

Filmi göstermek amacıyla gereken ekranı ve programları satın alın. Hem de filmdeki seslerin, arabaların hoparlöründen de duyulmasına imkan gerçekleştiren bir program almalısınız. Araçların, ekranı rahat rahat görebilmesi amacıyla ideal park alanları hazırlamalısınız. Bu park alanlarının rahatsız edici gürültülerden uzak olması amacıyla bilet standından uzak olmasına ilgi edin, fakat ekranı rahat rahat görebilmelerine de özen gösterin.

Film stüdyolarına gidip onların filmini göstermek amacıyla izin istemeniz gerekebilir. Stüdyolar genellikle kazançtan belli bir yüzde alırlar. Bu amaçla bilet ücretlerini ayarlarken stüdyoya ödenecek parayı, işletme maliyetini ve kendi kazancınızı göz önünde bulundurun.

Açık Hava Sineması Ek Kazanç

Bilet standı açın. Standın yanına ise fast food satan mini bir market açabilirsiniz. Kola, çikolata, sandviç, mısır gibi şeyler satarak güzel bir ek kazanç elde edebilirsiniz. İnsanların kendi yiyeceklerini getirmelerine engel olamazsınız kuşkusuz ama fiyatları makul tutarsanız, insanlar sizden alışveriş ederler.

Bilet standını ve projeksiyon odasını arabaların arka kısmına kurun. Böylece insanların ilgisini dağıtmamış olursunuz. Hem de bilet satmak, film oynatmak ve etrafı düzenlemek amacıyla personel çalıştırmanız gerekir.

Büyük bir açılış haftası düzenleyin. Bu hafta süresince bedava film gösterimleri düzenleyin. Bu sayede, sinemanızın kulaktan kulağa yayılmasını sağlayabilirsiniz. Ayda bir kere bayanlara bedava film gecesi düzenleyin. Yerel medyada reklam verin.

Haftada bir ya da iki kez açık hava sinemasında nostalji kuşağında hem Türk hem de dünya sinemasının en beğenilen filmlerini yayınladığınızda, nostalji sevenlerin akınına uğrayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir