Maskeleri Neden Düzgün Bir Şekilde Takmıyoruz?

Covid-19’un ülkemizde ilk görünmesinden itibaren 4 ay geçmesine rağmen, maskeleri neden düzgün bir şekilde takmıyoruz sorusunu hala insanlar birbirlerine sormakta. Sağlık Bakanı ve Sağlık Bakanlığı sürekli uyarmasına rağmen, hala maske takımında tam bir istikrar yakalayamadık. Üstelik maske kullanmamanın 900 TL. para cezası olduğu halde.

Dışarı çıktığımızda genelde insanların maska takma kuralına ( Para cezası almamak için) uydukları görülse de, maalesef halen maskesini çene altında tutanlar, kol dirseklerine takıp dolaşan kişilerin olduğunu görmekteyiz. Özellikle yaşı daha büyük olanlar, maske kullanımına riayet etse de, genç kesimin maskelerini yanlış kullandıklarını görmekteyiz. Bu da oldukça üzücü bir durum. Maskenin kurallara uygun şekilde katılması gerekir.

Havaların ısınması ile birlikte, maske kullanımı daha da zorlaştı. Ancak, doğru maske kullanımı sayesinde, virüsü kendimize ve eve geldiğimizde sevdiklerimize bulaştırma riskini en aza indirmiş bulunuruz. Bu da hem bizim hem de çevremizdeki kişilerin sağlığını önemsemek demektir. Özellikle Temmuz ayı sonunda kutlayacağımız kurban bayramında ise kendi tedbirlerimizi en üst seviyede tutmamız gerekiyor.

Maskeleri Nereden Almalıyız?

Her şeyden önce maske seçiminde dikkatli olmamız gerekir. Cerrahi maskeler, tüm mikroplara karşı daha iyi koruma sağlarken, cerrahi olmayan, standarda uygun olarak imal edilmeyen maskelerin kullanımından uzak durulması gerekir. Ayrıca gün boyunca tek maske ile dolaşmak daha tehlikeli olacağından, dışarıda kalma durumunuza göre, yanınızda fazladan maske bulundurmanız gerekir.

Maskeleri alacağımız yer eczane ve medikal ürünler satan yerden, eğer mümkünse toptan almanız yararlı olacaktır. Bu arada hiçbir yerde tek satılan maske bulamadığınızdan, 5’li maskelerden alıp çantanızda bulundurabilirsiniz. Bir yolculuğa çıkacaksanız, kalacağınız zamanın uzunluğuna göre maske bulundurmanız yararınıza olur. Özellikle yurt dışına çıkacaksanız, orada maske fiyatlarını yüksek miktara bulacağınızı düşünerek, buradan 100 adet üzeri maskeyle gitmeniz yararınıza olur. İsterseniz internetten de sipariş verebilirsiniz.

Tek Kullanımlık Maskeleri Nasıl Kullanmanız Gerekir?

Tek kullanımlık maskeler, bir günde en fazla 3-4 saat kullanılabilir. Nemlendiği zaman hemen atılmalıdır. Sokakta iken değiştirme ihtiyacı duyarsanız, belediyelerin maske-eldiven toplama konteynırlarına atmalısınız. Eğer böyle bir imkanınız yaksa, en az iki poşet içine koyup öyle çöpe atmalısınız. Nemli maske, kişide bayılmaya neden olabilir.

Maskeyi takmadan evvel, eller en az 20 saniye yıkanmalı, bu imkan yoksa da bir dezenfektan yardımı ile temizlenmelidir. Çantanızda dezenfektan yoksa, banka ATM önlerinde ya da belediyelerin belli noktalarında konulan dezenfektanlarla elinizin temizleyebilirsiniz.

Maskenin Doğru Takılması Şekli

Maskenizi takarken kenardaki lastiklerden tutun ve öyle takın. Ellerinizle maskenin iç ya da orta kısımlarına dokunmayın. Maskenizi gün içinde çene altına çekip yine yüzünüze takmayın. Çıkartırken de yine lastiklerden tutarak çıkartın. Eliniz maskenin iç kısmına değerse, maskeyi çöpe attıktan sonra ellerinizi tekrar yıkayın.

Bez Maskeyi Kimler Kullanmamalı ?

Sağlık bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, solunum sıkıntısı olanlar, 2 yaş altı bebekler, bilinci kapalı olanlar ve maskeyi kendileri çıkartıp takamayanların, bez maske kullanmamaları gerekir. Ayrıca bez maskeler, kullanıldıktan sonra su ve deterjan kullanılarak en az 60 derecede, makinede yıkanmalıdır. Maske yıkandıktan sonra iyice kurutulmalı ve ütülenmelidir.

Çantanızda, iki poşet bulundurun. Birinde temiz maskeler, diğerinde ise kullandığınız maskeler olsun. İkisini aynı poşette asla bulundurmayın. Kullandığınız bez maskelerin, pamuklu kumaştan yapılmasına önem verin. Bez kumaş maske, daha rahat nefes alıp vermenizi sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Maskeleri Neden Düzgün Bir Şekilde Takmıyoruz?” için bir yanıt

  1. […] ayrıntılı bilgi vereceğim. Bayram sonrasına kadar kısıtlama devam edecek. Maskeleri Neden Düzgün Bir Şekilde Takmıyoruz? Kaynak :  […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir