Karpuz yetiştiriciliği
Genel İş Fikirleri

Karpuz Yetiştiriciliği, Satışı ve İhracatı

Karpuz yetiştiriciliği yapmak ülkemizin bereketli topraklarında hiç de zor değil. Üstelik pek çok yerde kolaylıkla yetiştiriliyor.

Güzel ülkemiz , 4 bir yanı tarım yapma imkanı veren bereketli topraklara sahip . İklim özellikleri, su kaynakları ile verimli bir tarım kapasitesine sahip olan ender ülkelerden biridir. Türkiye, Osmanlı imparatorluğunun en güzel dönemlerinden tutun , bir çok imparatorluğa ev sahipliği yapan,  toprakları çok verimli bir ülkedir.

Türkiye’de ki topraklarımızın ıslah edilmesi, sağlıklı tohum üretimlerinin sağlanması için fazlası ile çaba sarf edilmesi, güzel bir ivme yakalamamıza sebep oluyor.

Tarımda büyüme sürerken ihracat yapılacak meyve ya da sebze talebi oluşuyor. Bunların arasında karpuz var. Burada yılda bir kereden fazla hasat edilebilen bir meyveden bahsediyoruz.

Karpuz yetiştiriciliği

Karpuz Yetiştiriciliği Yapmak

Büyük kazançlar sağlayabileceğiniz karpuz satışı , ihracatı sizlere kalkınma politikasına fazlası ile katkı sağlamak için bir şans verecektir.

Kendi kendini besleyebilen ülkeler arasında olan Türkiye’de karpuz, fazlası ile sevilen ayrıca bir o kadar fazla tüketilen bir meyvedir. Hem ülkeye yetecek kadar karpuz yetiştirmek hem de  fazlasını yetiştirerek ihracat yapmak, çok büyük bir başarı olacaktır.

Karpuz Yetiştiriciliği ile sizler için hızlı bir para kazanma yöntemi olmasa bile, devlet yardımı ve ihracat ile uzun zamanlı iyi kar marjı sağlayabilirsiniz. Unutmamak gerekiyor ne kadar arz varsa o kadar talep olacaktır.

Türkiye Küresel Karpuz Pazarında Mı?

Türkiye Çin Halk Cumhuriyetinden sonra dünyanın en büyük ikinci karpuz üreticisi konumunda.Bu pazardaki pastanın 5’te 1 lik bir bölümünü karşılayan ülkemiz.Akdeniz, Ege, Güneydoğu Anadolu, Marmara bölgesinde yetişen karpuz en güzel Tekirdağ ve Diyarbakır şehirlerinde yetişmektedir. Marka olmuş bir tat olmakla birlikte efsaneleşmiş bir isim olmuştur.

Ortalama 1 dekarlık alanda 1000 civarı tohum ekilebilen karpuz tarlası. Verimli olduğu halde ortalama hektarda 5 8 ton arası ürün vermektedir. Sulu bölge ile su olmayan bölge’de yapılan yetiştiricilik verimliliği %50 kadar hasat farkına varmaktadır. Karpuzun ekildiği süreden sonra hasat edilmesine kadar geçen zaman ortalama 4 aydır. 120 gün maksimum hasat zamanı vardır. Mayıs ve Eylül ayının sonuna kadar hasat edilebilen karpuz en verimli dönemini ise temmuz ve ağustos arasındadır.

Karpuz yetiştiriciliği

Karpuz Tohumculuğu

Mayıs ile başlar Eylül ile biter. Hasatların yapılmasının verimlilik çağının sulu olmasının en önemlisinin tohum kalitesi olmasının karpuzu her çiftçinin rahatlıkla ekmesine olanak sağladığını söylemek gerekir. Yetmişli yıllardan beri ülkemizden dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilen karpuz tohumlarının son dönemlerde arttığı görülmektedir. Bir çok fakülte tarafından Ar-Ge yapılması karpuzun ülkemizdeki gelişmesinin en büyük destekçisidir.

Tohumculuk yetiştiriciliğinde TÜRKİYE

Tohumculuk için en elverişli  ekolojik yapıda olan topraklar,

Oldukça fazla toprak verimliliği,

Zengin su kaynaklarına sahip oluşu,

Tohumluk üretimi için yeterli araziye sahip olması,

Damlama alt yapısının yaygınlaşması sulama kanallarının hızlı ulaşımı açısından karpuz yetiştiriciliğinde  şanslıdır

Karpuz İhracatı 

Türkiye yılda 6 Milyon tonluk bir karpuz üretimi yapılıyor. Bu alanda lider olan Çin Halk Cumhuriyetinden sonra gelen ikinci ülke Türkiye’dir.

Türkiye’de en önemli üç karpuz üreticisi il Adana , Tekirdağ ve Diyarbakır’dır. İhracatın önemini oldukça fazlası ile idrak eden Tarım Bakanlığı da, karpuz yetiştiriciliği üretimi için pek çok hibe kredi yada teşvik vermektedir.

Meyve Suyu Barı Açarak Para Kazanmak

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. Wow, wonderful weblog format! How long have you been blogging for?
    you make running a blog look easy. The total
    glance of your site is wonderful, as neatly as the content!
    You can see similar here dobry sklep

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir