Güzellik

Kozmetik Ürün İşi Yapmak

Piyasada, her biri farklı bileşen kombinasyonlarına sahip binlerce farklı kozmetik ürün vardır.

Kozmetik ürünleri, vücudumuzun dış kısımlarının görünümünü temizlemek, korumak ve görünümünü değiştirmek için tasarlanmış ürünlerdir. Kozmetiklerin içinde bulunan temel bileşenler su, koruyucular, emülgatörler, kıvam artırıcılar, nemlendiriciler, renkler ve kokuları içermektedir.

Malzemeler doğal olarak meydana gelebilir veya yapay olabilir. Ancak sağlığımız üzerindeki herhangi bir potansiyel etki, esas olarak yapıldıkları kimyasal bileşiklere bağlıdır. Kozmetikte bulunan potansiyel olarak tehlikeli kimyasalların dozları, insan sağlığı için risk oluşturmayacak kadar küçük kabul edilir.

Kozmetik Ürünler ve İnsanlık

Kozmetik, modern bir buluş değildir. İnsanlar görünümlerini değiştirmek ve bakım yapmak için 10.000 yıl ve muhtemelen daha uzun süredir çeşitli maddeler kullanmışlardır. Eski Mısır’da kadınlar, göz kapaklarını koyulaştırmak için toz galena ( kurşun sülfür-PbS) kullanmışlardır. Mısır’ın ünlü kraliçesi Kleopatra’nın da cildini beyazlatmak ve yumuşatmak için süt banyosu yaptığı yüzyıllardır dilden dile dolaşır.

M.Ö 3000 yılında Çin’deki erkek ve kadınlar tırnaklarını sosyal sınıflarına göre renklendirmeye başlamış, Yunanlı kadınlar, soluk bir cilt elde etmek için zehirli kurşun karbonat ( PbCO3) kullanmışlardır.

Bugüne baktığımızda kozmetik, oldukça büyük bir iş. Her yıl hem ülkemizde hem de dünyada kozmetik ürünlerine milyarlarca para harcanıyor. Daha önce esas olarak kadınlara yönelik olan kozmetik sektörü, şimdilerde her zamankinden daha geniş bir kitleyi hedefliyor.

Vücudumuzun görünümünü temizlemek, parlatmak, korumak yâda kokularını değiştirmek için kozmetik ürünlerini kullanmaktayız. Buna karşılık, bedensel bir süreci değiştirdiğini veya herhangi bir hastalığı, rahatsızlığı ve kusuru önlediğini, teşhis ettiğini, iyileştirdiğini veya hafiflettiğini iddia eden ürünlere Terapötik Ürünler adı verilir. Bu ayrım, şampuanların ve deodorantların kozmetik ürünler kategorisine yerleştirildiği anlamına gelirken, kepek önleyici şampuanlar ve ter önleyiciler, terapötik ürün olarak kabul edilmektedir.

Kozmetik Ürün İşi Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Kişisel bakım, makyaj veya cilt bakım ürünleri ve etkileri ile ilgilenen bir kişi için kozmetik ürünleri satmak, ilginç bir yarı zamanlı iş veya tam zamanlı bir kariyer olabilir. Makyaj ve cilt bakım ürünleri satarak para kazanmanın birkaç yolu vardır.

Hâlihazırda kurulmuş olan ürünlerle önceden kurulmuş olan bir ağa yatırım yapabilirsiniz. Kendi başınıza çeşitli ürünler bulabilir, toptan satın alabilir ya da kendi başınıza pazarlayabilirsiniz. Ya da kendi ürün grubunuzu oluşturup satışını yapabilirsiniz.

Ne satmak istediğinize karar verin. Avon, Oriflame gibi kurulu bir şirketin ürünlerini satmak istiyorsanız, web sitelerine giderek onlarla iletişime geçin. Hangi ürünleri satmak istediğinizi biliyorsanız, ancak bunlar farklı markalardan geliyorsa, bu şirketlerle iletişime geçin ve satın almak için toptan bir hesap oluşturun.

Bu, daha küçük butik markalarla başlarken daha kolay olacaktır. Kendi kozmetik ürünlerinizi üretiyorsanız da, müşterilerinize daha çekici hale getirmek için iyi etiketlere ve ambalajlara yatırım yapabilirsiniz. Pazarlama malzemeleri ve örnekleri tasarlar ve satın alırsınız. Büyük, köklü bir marka için çalışıyor olsanız bile kartvizit yapılmasını isteyebilirsiniz, bir broşür, fiyat listesi ya da katalog, bir internet sitesi, facebook ve Twitter gibi sosyal medya uygulamalarına erişim ve bir cep telefonuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Şirketinizden, satış için sunduğunuz ürünlerin örneklerini satın alın veya verebileceğiniz örnekler veya potansiyel müşterilerin kullanacağı testırları isteyin.

Ürünlerinizi edinin. Satış temsilcisi olduğunuz kozmetik firmaları, ilk kayıt ücreti haricinde başlangıç maliyetleri için çok az gerekli olan kozmetik ürünleri satmak için bir araç sağlar. İsterseniz ürün satın alma temsilcinizle indirimli fiyattan anlaşın. Ürünleri doğrudan satış dışı satmayı tercih ediyorsanız, kozmetik ürünleri toptancılarına çevrimiçi ulaşın ve temsilci olma yönergelerini öğrenmek için onlarla iletişime geçin.

Katalog Ürün Satışı ile Kozmetik Ürün İşi Yapmak

Belirttiğimiz üzere Avon, Oriflame, Ersağ gibi kozmetik ve kişisel ürünler alanında dünya pazarında önemli bir yere sahip firmalarla çalışmak, fazla bir sermaye ihtiyacı olmadan iyi kazanç elde etme imkânı sağlamaktadır. Üye olduğunuz takdirde, satışlarınızdan iyi kazanç elde edebilirsiniz. Ayrıca bu firmalar, kariyerinizin ve kazancınızın artmasına imkân vermektedir ve motivasyonunuzun artması için tatil ve araç imkânı gibi imkânlar da tanımaktadır.

Katalog işi yaparak para kazanmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken, bu firmaların web sitelerinden satış temsilcisi olmak için başvurmak. Üyelikler ücretsiz ancak ilk sermayenizi elde edeceğiniz ürün tanıtım çantaları ve içindeki ürünler, küçük bir miktara size ulaşıyor.

Üyelik sisteminin de pek çok avantajı var. Kendi ekibinizi kurduğunuzda ve üyeleriniz de iyi satış yaptığında, bu durum size de kazanç olarak geliyor ve hem kıdeminiz hem de satış gelirleriniz artıyor.

Satışınızı artırmanız için bazı taktikler uyguladığınızda, daha çok üye toplayabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Ülkemizde pek çok kişi, ek kazanç için elde ettiği gelirler asıl maaşlarını geçtiğinde, işinden istifa etmekte ve kariyer gelişimini tamamen bu iş üzerine yoğunlaştırmaktadır. Bunun örneklerini hem ülkemizde hem de dünyada görmeniz mümkün. Hem de aile boyu.

Kozmetik ürün satış işi yaparken sabırlı olmak gerekir. Hemen nakit paraya ihtiyacınız varsa, Avon gibi kurulmuş bir şirketle başlayın veya kar elde etmeye başlayana kadar gündelik işinizden çıkmayın. Kısa bir süre bu işi ek iş olarak yapın. Satış işi ikna kabiliyeti ve pazarlama becerisi de gerektirir. Bunları geliştirin.

Ev Toplantıları Düzenlemek

Yeni işinizi tanıtmak ve kendinize müşteri ve yeni üye bulmanın en iyi yolu, ev toplantıları düzenlemektir. İlk olarak yakın çevrenizle ve komşularınızla işe başlayın. Gün düzenleyin ve özellikle evin asıl sahipleri olan kadınlara işinizi tanıtın. Onların kozmetik ürünlerini ücretsiz denemelerine izin verin.

Daha sonra ürün satışına başlayın ve onları da bu işe yönlendirin. Avantajlarını anlattığınızda kendileri sizin alt üyeniz olmak isteyeceklerdir. Bu da kozmetik ürün satışınızdan ekstra kazanç elde etmek anlamındadır. Satışınızı toplantının sonunda yapın. Satılan ürünler elinizde varsa teslim edin ancak stokta yoksa sipariş alıp, en kısa sürede ürünlerin teslimini sağlayın.

Kendi Kozmetik Ürünlerinizi Satmak

Kozmetik alanında kendi ürünlerinizi üretip piyasaya sunmak, binlerce rakip arasında biraz zor gibi görünse de, insanların ihtiyaçlarına karşılık veren yeni bir ürün hizmete sunduğunuzda, bunun karşılığını fazlasıyla alırsınız.

Ürünlerinizin üretiminde her şeyden önce, alanında uzman kişilerle çalışmanız gerekir. Kozmetik alanında hangi tür ürünü üreteceğiniz kesin olmalıdır. Kozmetik ürün ya da terapötik ürünler üretebilirsiniz.

Ürünlerin Satışını Yapmak

Ürünlerinizi fuarlarda ve festivallerde sergileyin. Yerel bir etkinlikte veya haftalık bir etkinlikte müşteri adaylarına ücretsiz kataloglar ve test ürünleri verin. Popüler ürünlerinizden bazılarını da yanınızda bulundurun. Henüz popüler bir ürününüz yoksa başlamak için popüler olacağını düşündüğünüzle başlayabilir, elinizde olmayan ürün için de sipariş alabilirsiniz.

Zorunluluk: Web Sitesi

Kullanımı kolay, çok meşgul etmeden göze hitap eden ve hızlı bir şekilde noktaya ulaşan bir web sitesi tasarlayın. Web sitenizi mümkün olan her yerde tanıtın. Web sitesi adresinizi arabanıza ve kartvizitinize de ekleyin.

E-postalardaki imza satırına koyun. Bunun için akılda kalıcı bir slogan oluşturun.

Katalog Oluşturun

Mevcut bir kataloğunuz varsa dağıtın. Potansiyel müşterilere dağıtım yapabilirsiniz. Ya da mevcut müşterilerinize postalayın. Kadınların sık gittikleri yerlerde katalog bırakın. Minyatür rujlar veya losyonlar gibi örnekleriniz varsa, bunları küçük poşetlere koyun ve verdiğiniz kataloglara zımbalayın. Potansiyel müşterilerin, ürünlerinizi incelediklerinde, size ulaşmalarının bir yolunun olduğundan emin olun. Adınızı kataloğun arkasına yazın ve telefon numaranızı ekleyin.

Kendi Satış Ekibinizi Oluşturun

Bir satış ekibi oluşturmak, ürünlerinizi insanlara ulaştırmanın ve satış yapmanızın en kolay yollarından biridir. Satışlarınız biraz iyiye gittiğinde bir satış ekibi oluşturmanız gerekir. Büyük kozmetik firmalarına baktığınızda en iyi başarıyı satış ekipleri sayesinde sağladıkları görülmektedir. Siz de ilk önce ailenizden ve arkadaşlarınızdan oluşan bir satış ekibi kurup kozmetik ürünlerinizin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir