NEMLENDİRİCİLER

Soğuk hava, sıcak hava, aşırı güneş ve aşırı soğuk derken mevsimsel faktörler zamanla ciltte ve saçlarda kuruluğa neden olmaktadır. Bu kurulukları engellemek için kozmetik firmaları, farklı nemlendiriciler üreterek, insanların kullanımına sunmuşlardır.

NEMLENDİRİCİLER NEDEN ÖNEMLİDİR?

Cildin sağlıklı olması önemlidir, sağlıklı bir ciltte su oranı yüzde 10’un üzerindedir. Cildin esnekliğini koruyan ise nemdir.

Hava koşulları, bazı ilaçların yan etkileri, eldiven kullanmadan deterjan kullanmak, yanlış sabun seçimi dahi cildin nem kaybederek zamanla kurumasına neden olmaktadır. Nem kaybının iç nedeni kişinin yaşlanmasıdır. Yaşlı kimselerde özellikle ellerde ve göz çevrelerinde kırışıklıklar ve kuruluk meydana gelebilir. Bu yüzden cildin nem dengesi daima korunmalıdır. Bu durumda devreye cilt dostu nemlendiriciler girer.

NEMLENDİRİCİLER NE İŞE YARAR?

Nem kaybı tüm cilt tiplerinde ortaya çıkabilir. Bu geçici bir durumdur. Kuruluk ise genetik yapıya bağlı meydana gelir. Genelde kalıcıdır. Cilt donuklaşır, gerilme hissi verir. Cilt yüzeyi sertleşir.

Nemlendirici ve cilt yumuşatıcı ürünler, kuru cilt tedavilerinde, deri hastalıklarının tedavi aşamasında yan tedavisinde ve günlük bakımda kullanılmaktadır. Nemlendiriciler, cilt yüzeyinde ince bir tabaka oluşturur. İçindeki bileşenler ve su tutucular sayesinde cildin nem seviyesinin istenen düzeye erişmesini sağlar. Emülsiyon, jel ya da krem olarak kullanım şekli vardır.

Cildin, düzenli olarak nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Ve bir konuyu da belirtmek isteriz ki; cildin nem seviyesinin korunması için günlük su tüketimine de dikkat edilmesi gerekir. Vücuttaki su kaybı sadece cildi etkilemez, iç organlara da zarar verir. Bu yüzden günlük su tüketimine dikkat edilmelidir. Nemlendiriciler, önemli yardımcı unsurlardır.

Cilt tipiniz ister kuru, ister yağlı ister karma olsun, nemlendiricilerin günlük düzenli olarak kullanılması gerekir. Nemlendiriciler; yüz nemlendiricisi, dudak nemlendiricisi, el nemlendiricisi ve vücut nemlendiricisi olarak satılmaktadır.  İnsan vücudunda en çok zarar gören kısım ellerdir ve en çok ellerin nemlendiriciye ihtiyacı vardır.

Su bazlı nemlendiriciler; yoğun nem ve ferahlık sağlar. Nemi cilde hapsederek cildin ışıltısını korur. Vücut nemlendirici kremleri ise; cildi nemlendirir. Derinlemesine nüfuz ederek cildin esnek ve nemli tutulmasına yardımcı olur. Kuru, gergin ve nemini yitirmiş cildi nemlendirerek rahatlama sağlar.

Saç nemlendirici kremler ise; zamanla hava şartları ve kimyasallar nedeniyle yıpranan saçların ve saç derisinin kaybolan nemini ve ışıltısını kazanmasını sağlar. Saçlar daha sağlıklı görünür.

NEMLENDİRİCİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Nemlendirici alırken; kış aylarında meyveli ve çiçek özlü nemlendiriciler hem besler hem de hoş kokusuyla sizi ferahlatır. Yaz aylarında ise; nane ve mentol gibi rahatlatan nemlendiricileri kullanmanız yerinde olacaktır. Ayrıca sprey nemlendiriciler daha rahat kullanılabilir.

Bu arada bir dikkat etmeniz gereken husus, piyasadaki sahte nemlendiricilere karşı dikkatli olmaktadır. Çok ucuz olan nemlendiriciler su dolu jelden ibaret olabilir. Ancak nemlendirici adı altında piyasada satılmaktadır.

Nemlendiricinin sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anlamanız için basit bir yöntem uygulayabilirsiniz. Nemlendiriciden küçük bir parça parmağınıza dökün. Eğer çok fazla akışkan ise bu gerçek bir nemlendirici değildir. Nemlendiricilerin en belirgin özelliği kaygan olmalarıdır.

Gerçek nemlendiriciler cilde sürüldüğünde akmayarak derinin altına nüfuz eder. Nemlendiriciyi kutu içinde biraz çalkalayın. İçinde çalkalama sesi geliyorsa satın almayın. Ses gelmiyorsa güvenle satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir