,

Emekli İkramiyeleri 17-29 Temmuz’da Ödenecek

Kurban bayramı bu yıl Temmuz ayı sonuna denk geliyor. Son birkaç yıldır Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilerin hesabına 1000 Tl. bayram emekli ikramiyesi yatırılıyor. Bu sene de Ramazan bayramında ödemeler yapıldı. Şimdi ise gözler emeklilerin alacağı kurban bayramı emekli ikramiyelerine çevrildi. Emekliler Kurban bayramı ikramiyelerini ne zaman alacak?

Kurban Bayramı Emekli İkramiyeleri ne Zaman Hesaplara Yatacak?

Bu yıl Kurban bayramı, 31 Temmuz 2020 günü başlayıp 3 Ağustos tarihinde sona erecek. Kurban bayramı ihtiyaçlarını karşılamak için SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin hesaplarına 1.000’er Tl. yatırılıyor. Diğer hak sahipleri ise yüzde payı üzerinden hesaplara yatırılıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre;

SGK emeklileri 17-26 Temmuz, Bağ-Kur emeklileri ise 25-28 Temmuz tarihleri arasında aylık maaşlarının ödendiği günlerde, emekli ikramiyelerini ve maaşlarını alabilecek. Ayrıca Temmuz ayı emekli aylık farkları da Ağustos ayında ödenecek.

Emekli Sandığı’ndan maaş alan emeklilerin ise maaşları Kurban bayramına denk geliyor. Bu sebepten dolayı Ağustos ayı maaş ödemeleri, Temmuz ayı fark ödemeleri ve kurban bayramı ikramiyeleri birlikte ödenecek. Her ayın ilk iki gününde Ziraat Bankası’ndan aylıklarını alanlar 28 Temmuz, 3-4 ve 5. günlerinde aylıklarını alanlar ise 29 Temmuz’da ödemelerini alabilecek. Diğer bankalardan aylık maaşlarını alan emekliler de 28 Temmuz’da ödemelerini alabilecek.

Emekli İkramiyelerinden Kimler Yararlanıyor?

Bağkur, SGK ve Emekli Sandığı’ndan aylık alan emekliler,

Ölüm aylığı alanlar (dul ve yetimler)

Gaziler ve şehit yakınları

Şampiyonluk kazanan sporcular

İstiklal Savaşı, Kıbrıs ve Kore gazileri

Geçici köy korucuları

Şeref aylığı alanlar

Harp ve vazife malullüğü alan erbaş ve erler

Ayrıca terörden zarar görmeleri nedeniyle, kendilerine aylık bağlanan siviller, terör şehitlerinin geride kalan hak sahipleri, Ramazan ve kurban bayramında emeklilere verilen emekli ikramiyesi hakkından yararlanmaktadır. Yeni emekli olanlar da ödemenin yapıldığı tarihte aylık alıyor iseler, onlar da kurban bayramı emekli ikramiyesinden yararlanabilecekler.

SGK emekli maaşı ödemeleri 17 Temmuz yani yarından itibaren emeklilerin banka hesaplarına yatırılmaya başlayacak.  Tahsis numarasının son rakamına göre maaşlarını alanlar, maaş günü içinde emekli aylıklarını ve ikramiyelerini alabilecek.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir