Genel Gündem

86 Yıl Sonra Ayasofya Cami İbadete Açıldı

Günlerdir konuşulan Ayasofya Cami’nin ibadete açılıp açılmayacağı sorusu bugün yanıt buldu.  Ayasofya Cami, 86 yıl sonra vatandaşların ibadet hizmetleri için yeniden açıldı. Danıştay, 24 Kasım 1934 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüşmesi için verilen kararı iptal ederek, Fatih Sultan Mehmet Han’ın mülkiyeti altında olan Ayasofya’nın, cami vasfı dışında kullanımının mümkün olmadığı gerekçesiyle, 1934 tarihli kararı iptal etti.

Ayasofya Cami Nerededir?

İstanbul’un en muhteşem mimarilerinden biri olan Ayasofya’nın uzun süredir cami olarak yeniden ibadete açılması gündemde idi. Sadece  Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel iç ve dış mimari eserlerinden olan Ayasofya cami, İstanbul ili, Fatih ilçesindedir. Bütün ihtişamı ile herkesi kendine hayran bırakan Ayasofya Cami‘nin her yıl milyonlarca ziyaretçisi bulunuyor.

Ayasofya Cami

Bizans mimarisi tarzında inşa edilen Ayasofya Cami’nin mimarları, mimarların başı Mimar Sinan, İsidoros ve Anthemios. Ayasofya Cami’nin tekrar hizmete açılması dünyanın da gündeminde olan bir konuydu ve bugün Danıştay’ın aldığı karar ve Resmi Gazetede yayınlanması ile birlikte, Ayasofya’nin tekrar cami olarak hizmet vermesi resmiyet kazanmış oldu.

Ayasofya Cami’nde ilk cuma namazını 1 Haziran 1953 tarihinde Fatih Sultan Mehmet Han’ın hocası Akşemseddin kıldırdı. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da Sosyal Medya hesabından gereken açıklamayı yaparak Ayasofya Cami’nin ibadete açılma kararını duyurdu.

Ayasofya’nın yeniden cami olarak hizmete açılması dünya basınında. 24 Temmuz 2020 Cuma günü Ayasofya Cami‘nde ‘da 86 yıl sonra ilk cuma namazı kılınacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir