Genel Girişimcilik

Drone ile Geleceğin Meslekleri

Türkiye’de ve dünyada her sektörde gelişmekte olan teknoloji, drone gibi her geçen gün bir yenilik ortaya çıkartıyor.  Yenilik üstüne yenilik getiren teknolojik gelişmeler sonrası, farklı noktalardan gelir kapıları açılıyor. Türkiye’de de talep görmeye başlayan gelir yöntemlerinden biri de artık Drone kullanıcılığı.

Global dünya’da gelişen teknoloji ile başlayan bu girişim, ülkemizde yaygınlaşmaya başladı. Siz de bu işe dâhil olursanız iyi paralar kazanabilirsiniz. Drone kullanıcılığı, Drone sahibi olan ve müşteri bulma, pazarlama gibi önemli konuları aşabilecek tüm bireylerin, para kazanabileceği bir sektör haline gelmeye başladı.

Peki, drone ile neler yapılabilir? Nasıl kazanç elde edilebilir? Hangi işleri ilk siz gerçekleştirebilirsiniz? Drone ile yapılabilecek geleceğin meslekleri nelerdir?

drone

Drone Nedir?

Drone, İngilizcede erkek arı anlamına gelen bir kelimedir. Günümüz dünyasında insansız hava araçları anlamında kullanılıyor. Ülkemizde Rus iha’ların vurulması ile birlikte adından çok fazla söz ettiren droneler, hobi amaçlı kullanılmaya başlayan bir akımdı. Yakın tarihte ise Askeri amaçlı kullanılmaya başlandı. İki farklı tip drone mevcut günümüz teknolojisinde. Birisi wi-fi sistemi ile çalışıp, uzaktan kumanda ile çalıştırılabilenler ki, bu tip droneler belli bir mesafeye çıkarak çekim yapabilir.

Diğer dronelerimiz ise GPS teknolojisi ve uydu teknolojisi ile binlerce km öteden kontrol edilebilen droneler ve bunları almaya ya da bulundurmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirteyim. Drone’lerin gelişmişleri askeri amaçlarla kullanılırken, emniyet teşkilatı da drone’lar aracılığıyla, mobese kameralarının olmadığı ya da ulaşamadığı yerlerde, güvenlik amaçlı ucuşlar yapıyor.

Taksi Drone

Ülkemizde Drone taksi yok, ancak gelecek zamanlarda gökyüzünde drone taksileri görürseniz şaşırmayın. Çin ve Dubai’de drone taksiler kullanılmaya başlandı. Seri üretime yeni geçen drone taksilerin müşteri potansiyeli de oldukça yüksek.

drone

Günümüzde ülkemiz sınırları içerisinde helikopter taksilerin yaygınlaştığını belirtmeden geçemeyeceğim. Dronelerin hepsi enerji kullanımı yönünden helikopterlere göre 4- 5 kat daha az maliyetli olduğundan tercih sebebi olabilir. Ayrıca diğer bir tercih sebebi ise çevre dostu olmasıdır. Öncelikle son 5 yıldır popülaritesinin zirvesini yaşayan bu aletlere her kesimden ilgi büyük.

Drone’larla Kargo Filosu

Drone ile kargo olur mu demeyin, tatbikîde olur. Hem hızlı hem de güvenilir bir yöntem aslında sadece güvenliği kışın tartışılabilir. Ama yazın kesinlikle hızlı teslimatlar, önemli iletişim belgeleri için büyük bir fırsat olabilir. Günümüzde kargo olarak kullanılan iki sektör var ki birisi kuyumculuk. Kuyumcular altın ve para alışverişlerini hızlı ve güvenli bir biçimde özel izinler ile taşıyabiliyorlar.

Diğer sektör ise Yatırım menkul kıymetler şirketleri bir nevi bu şirketler dosya transferlerinin, çek senet gibi şeylerin hızlı olarak gönderilmesini hedefliyor. Ayrıca ülkemizde tanınan kargo şirketlerinin de gündeminde drone ile kargo taşımacılığı var. Bu arada UPS kargo şirketi de drone ile kargo taşımacılığı yapmak için lisansını aldı.

 

Drone Kargo Filosu Para Kazandırır mı?

Net cevap verirsek, evet bu iş çok para kazandıracak bir iş. Neden çok para kazanabilirsiniz? Çünkü özellikle büyük şehirlerde bulunan kuryeler motorlarla yol alsa bile Droneler kadar hızlı taşıma yapamayacağı için düşüş yaşayacaklar. Bu pastadaki payı bölüşecekler muhtemelen, bu pastanın değeri tam olarak net rakamlar söyleyemesek de, İstanbul için yıllık 50 milyon TL olarak gerçekleşiyor.

drone

Sadece İstanbul’da bu trafik mümkün. Ortalama olarak on farklı şirket ile aylık işletme bedeli olarak 5 bin lira bedel ile anlaşarak, 50 bin lira ciro yapabilirsiniz. Droneleri satın aldıktan ve lisansınızı da aldıktan sonra, ekstra masrafı olmayan bir iş?

Drone Kargo Filosu Ne Kadara Mal Olacak?

Ortalama olarak 10 farklı üst model drone alacağınızı varsayımı ile birlikte, işinizi görecek 10 drone 100 bin TL civarına mal olacaktır. Dronelerin kullanımı için personel bulundurmak zorundasınız. Elektrik ve şarj masrafları ise benzin mazot gibi yakıtların %5 i gibi bir rakama tekabül etmektedir. Aylık giderler ve personel harcamaları haricinde 150 bin Türk Lirasına ihtiyacınız var.

Drone ile Çekim Yapmak

Drone ile çekim yaparak para kazanabilirsiniz, herhangi bir firmanın profesyonel olarak drone çekimine ödediği rakam çekim başı 5bin lira civarında ki bunların içeriğinde montaj vs. mevcut. Tabiri caizse anahtar teslimi iş. Güzel bir ekibiniz var ise 20 -30 iş bağlayarak, aylık 100 bin liralara varan gelir elde etmeniz mümkün olacaktır.

Yasal Olarak Sorunlar Var mı?

Yasal olarak sorunları araştırdık, evet yasal sorunlar mevcut. Türkiye’de droneler silah olarak kullanılabilme risklerinden dolayı çok fazla yasal prosedürü bulunuyor ama eğer topluma zarar vereceğinizi düşünüyorsanız zaten bunu yapamazsınız.

Drone Nerelerde Kullanılıyor?

Droneler film çekimlerinde setlerin vazgeçilmez yıldızı halinde. Üst çekimler gibi zor çekimlerin üstesinden bu yöntemle gelebiliyorlar. Haritalandırma için kullanımı yoğunlaşmış durumda. Sinema filmi ve dizi çekimlerinde, belgesellerde lisanslı drone kullanıcılarına ihtiyaç duyuluyor. Özellikle hızlı aksiyon sahnelerinde son derece kullanışlı.  Ayrıca günümüzde düğünlerde de droneler kullanılmakta.

drone

Drone ile Haritalandırma Yapmak

Bir şirket, bir inşaat firması, bir fabrika vs. bunlar için havadan çekim yaparak, çok rahat bir biçimde, fizibilite raporu oluşturarak, yüksek kar oranları ile satabilirsiniz. Dünyanın hiçbir yerinde büyük bir şirket buna hayır diyemez ya da şöyle diyelim herhangi bir şirket bir kere yapacağı fizibilite raporu için drone ekibi kurmaz, olanlardan yararlanır.

Drone İle Ne Kadar Gelir Elde Edilir?

Drone ile ortalama 30 dakikalık video çekimleri yaparak, aylık 10 bin liraya kadar gelir elde edebilirsiniz. Şehir merkezinde bu 30 dakikalık videoların bedeli, ortalama olarak 500 ile 1000 TL arasında değişiyor. Bu durum şehir merkezinden uzaklaştıkça daha maliyetli bir hal almaktadır.

Bazı köy ve gelişmemiş yerlerde yapılan çekimler ise 2000 TL ile 3000 TL arası fiyatlarda değişmektedir. Düzce’de bir fabrikada 30 dakika çekim yaparsanız bu rakam yükselirken, Nişantaşı’nda 30 dakika çekim yaparsanız normal fiyat uygularsınız. Arz talep meselesi bu şartların yanı sıra, sizlerin de drone ile profesyonel olarak çekim yapabilmeniz çok önemli.

drone

Drone Kullanmak İçin Eğitim Gerekli mi?

Elbette ki eğitim gerekiyor. Maliyeti oldukça fazla olan droneler oldukça hassas cihazlardır. Eğer drone kullanmayı bilmiyorsanız, bu işin size eğitimini verecek kısa sürede öğretecek insanlar ile iletişime girmeniz mümkün.

Drone ehliyeti almanız şart. Çünkü drone ile çekim gibi bir iş yapacağınız zaman, emniyet size drone ehliyetinizin olup olmadığını soruyor. Drone ehliyetini Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden ya da buraya bağlı kurslardan almak zorundasınız. Bazı kuruluşlar ücretsiz drone eğitimi verirken, bazıları da ücret talep etmektedir.

Oto Ekspertiz Uzmanı Ne İş Yapar?

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. Wow, fantastic weblog layout! How long have you been blogging for?
    you make running a blog look easy. The overall glance of your web site is excellent, as smartly as the content!
    You can see similar here ecommerce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir