Proje İş Teslimi
Genel Girişimcilik İş Hayatı

Proje İş Teslimi – Son Tarihler Neden Önemlidir?

Proje İş Teslimi neden önemlidir? bir girişimci olarak hem küçük hem de büyük hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak için,  yapılacak  her işin son tarihleri önemlidir. Ancak, tüm projeleriniz için sadece son tarihler belirleyerek, iş dünyasında anında başarı bulamazsınız. Son teslim tarihlerinizin sizi başarıya hazırlaması gerekir, bunlar stratejik olmalıdır.

Stratejik olarak belirlenen son tarihler günlük, haftalık ya da aylık hedeflerinize yaklaşmanıza yardımcı olmak için belirlenmektedir. Bu şekilde, sadece iş stresinizi artırmaya katkıda bulunan ve size uzak bir hedef yerine, çalışmanız süresince sizin birtakım küçük kazançlar elde etmenizi sağlar. Yine de, çoğu insan için işle ilgili çok az şey, son tarihler kadar endişe, stres ve paniğe neden olur.

Proje İş teslimi

Proje İş Teslimi- Son Tarihlerin Önemi

Okulda yaşadığınız üç günlük uykusuz maratonun, sadece 20 sayfalık bir dönem ödevi teslim etmek için olduğunu hatırlıyor musunuz? Ya da ekibinizin değerli bir müşteriyi etkilemek için, ekstra zamana ihtiyacı olduğunda, inanılmaz derecede yaşanan stresli haftayı?

Bu durumda birçok kişi, herkes için kötü sonuçlara yol açabilecek kadar strese girer. Diğer taraftan bazı kişiler de diğer öncelikleri ihmal ederken, hedefe ulaşmak için çalışmaktan başka bir şey yapmazlar. Bu durum, son teslim tarihlerinin profesyonel yaşamlarımız üzerinde sahip olabileceği sürükleyici etkilerdir.

Her zaman işleri yapmanın daha etkili bir yolu vardır. Son tarihlerden nefret etmek kolaydır ancak sevmeniz için önemli nedenleriniz de vardır. Birincisi, son teslim tarihleri, hala oyunda olduğunuz, yani işin içinde olduğunuz anlamına gelir. Daha da önemlisi, teslim tarihleri korku yerine ilham, heyecan, amaç ve motivasyon kaynağı olabilir ki, bu teslim tarihleri iş bakımından stratejik bir önemde ise daha da iyidir.

Geceleri uykunuzu kaçıran, sizi endişeye boğan son tarih kavramı, çoğunlukla sadece negatif psikoloji, planlama yanlışlığı veya ertelemenin yaygın bir örneğidir. Makul, stratejik teslim tarihleri aslında tam tersini yapar.

Son Tarihlerin Girişimciler İçin Önemi

Son Tarihler Hedefler İçin Sorumlu Olmanızı Sağlar

Bir amaç belirleme ve yapılması gereken önemli herhangi bir şey için, zaman çizelgesini belirlemek söz konusu olduğunda, çok az şey, son teslim tarihlerinin dikkat çekici gücüne sahiptir. İster bir müşteri, yönetici veya kendiniz tarafından belirlenmiş bir tarih olsun, tüm çalışanları ortak bir hedefe doğru çalıştırır.

Kendinize kişisel bir son tarih belirlerseniz, eylemin ( veya hareketsizliğin) başarısızlık veya başarı olarak değerlendirilebileceği kritik bir metrik oluşturursunuz. Bu durumlarda sonuçtan yalnız siz sorumlusunuz.

Proje İş Teslimi

Olumlu Yönlerde Momentum

Başarıya ulaşmanın faydaları genellikle başarısızlığın tuzaklarından çok daha ağır olduğundan, stratejik son tarih belirleyen insanlar, son tarihe ulaşmak için çalışmalarına büyük istekle eğilimlidirler.

Bir süre yaklaştıkça, insanlar daha tedirgin veya motive olur. İnsanlar heyecanlandıklarında veya motive olduklarında, hareket etme ve harekete geçme eğilimindedirler. Zamanla, son teslim tarihleriyle çalışmak, daha rahat hale geldiğinde ve yeteneklerinizle güven kazandıkça, gerginlik heyecana yol açacaktır.

Olumlu eylem, ne kadar küçük olursa olsun, sizi bir hedefe ulaşmaya yaklaştırdığından, anlamlı kilometre taşlarınıza doğru ne kadar çok ilerleme kaydederseniz, sonuç o kadar ulaşılabilir olur. Artımlı ilerlemeniz için doğru hızı belirledikten sonra son tarihinizi karşılamak için gereken tek şey, momentumu (hareket miktarı) devam ettirmektir.

Teşvik, Yenilik ve Yaratıcılık

Başarı, yönlendirilen bireyler için, bir süre genellikle çekici bir zorluk ve değer üretme fırsatı haline gelir. Son teslim tarihiniz, müşterinin çalışmasını planlamanın çok ötesine taşımak veya müşterilerinizin beklentilerini aşan bir sonuç sunmak için olsun, başarı odaklı girişimciler, son tarihleri mükemmellik için bir pivot yani direnç ve destek olarak kullanacaktır.

Motive olmuş insanlar, işi daha hızlı bitirmek ve beklentileri aşmak için, iş akışlarını ve kaynaklarını yeniden tasarlamak için, yaratıcılıklarını ve üst yönetim becerilerini kullanır. Steve Jobs gibi tanınmış liderler, çalışanlarındaki en iyi, en yaratıcı enerjiyi ortaya çıkartmak için “ imkânsız son tarihler “ belirlediğinden dolayı kötü şöhretliydi. Bu arada birçok girişimci, iş görüşmelerinde stratejik bir avantaj olarak son tarihlerini kullanmayı öğrendi.

En Önemli Olanlara Öncelik Verin

Son teslim tarihleri zamanınızı (ve diğer herkesin zamanını) doğrudan etkiler ve görevlerinizi öncelik sırasına göre düzenlemeye zorlarlar. Böylece yalnızca sizi, en anlamlı hedeflerinize yaklaştıran hedefler üzerinde çalışırsınız. Kilit projeye nasıl odaklanacağınızı öğrenmek ve geri kalan işlere hayır demek zorundasınız.

Zamanınızı nasıl harcadığınıza öncelik vermezseniz, hangi son tarih teslim işlerinizi yapmanız gerektiğini belirlemezseniz,  vasat bir performansçı olursunuz ve son teslim tarihleriniz tam olarak sizin tarafınızdan engellenmiş olur.

Tutamayacağınız Sözler Vermekten Kaçının

Son tarihler herkesin yararına olacaktır ancak bütün projelere evet demek zorunda değilsiniz. Aslında önerilen bir son teslim tarihinin, kaliteli iş sunamayacağınız için çok gerçekçi olmadığını fark ederseniz, geri vermek ve teslim edilebilir ürününüzün gönderilmesi için acele etmeden, sonuçlarını feda etmeden gerçekleştirebileceğinize emin olmak, sizin sorumluluğunuzdadır.

Proje İş Teslimi

Bazı son tarihler (1 yıl–2 yıl gibi)  çok ileri tarihlidir.  Bu da gevşemek için zaman ayırmanıza ve hedeflerinize ulaşmak için, nasıl ilerlemeniz gerektiği konusunda kendinizi yaratıcı olmaya zorlamanıza izin verecektir. Güçlü ve zayıf yönlerinizi, size teklif edilen herhangi bir son saate ve kendi dâhili son tarih belirleme sürecinize göre değerlendirin.

Her zaman, son tarihlerin sizi uyuşuk değil eyleme geçirdiği noktaya gidin çünkü bu yaratıcılığınız teşvik edecektir. İster doğrudan müşterilerle çalışan ister kendi başınıza çalışan ya da birden fazla kişiyle çalışan olun, son teslim tarihleri söz konusu olduğunda beklentileri her zaman dikkatli bir şekilde yönetmeye çalışın. Asla tutamayacağınız sözler vermeyin.

Sorunları Kucaklayın ve İlerlemeye Devam Edin

Bazı insanlar zanaat, iş ve kariyer konusunda neredeyse mükemmel sonuçlar ister. Bu, mevcut kişisel ve potansiyel sınırlamalarınızın bazılarını aşmanıza yardımcı olabileceğinden, doğası gereği kötü değildir. Ancak, karar verme sürecinizin her yönüne sızmasına izin verirseniz mükemmeliyetçilik, ilerlemek için büyük bir barikat haline gelebilir.

Güveninizi Artırın

Son teslim tarihlerini tutarlı bir şekilde karşılamak, sizi ve ekibinizi uzun vadede daha güvenli hale getirmenin en büyük yararıdır. Ürün göndererek ya da kreasyonlarınızı gerçek dünyaya getirerek elde edeceğiniz güven, sadece gelecekte daha fazla müşteri veya sorumluluk almanıza değil, aynı zamanda yeni yaklaşımları, teknikleri keşfetmenize ve oyununuzu daha da geliştirmenize olanak tanır.

Size Uygun Son Tarihler Belirleme

Son teslim tarihlerini karşılama yeteneği, performansı değerlendirmek için güvenilir bir metriktir, özellikle iş dünyasında kendinizi hizmet olarak satıyorsanız. Çalışma hayatınızda bile, kişisel son tarih belirleme uygulaması, kişisel ve iş başarısı için önemli bir göstergedir.

Proje İş Teslimi

Bazı son tarihler, elde etmeyi kolaylaştırmak yerine iyi bir sonuç elde etmekten kaçınabilir. Aslında erteleme süreleri- erteleme, kötü zaman yönetimi, verimsizlikler ve diğer faktörlerle birlikte- son tarihleri karşılamayan şirketlerin, olumsuz sonuçlar edinmesine katkıda bulunabilir. Son teslim tarihlerinizin tekrar tekrar olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olmasını sağlamak için bunu göz önünde bulundurun.

Herkesle iletişime geçerek, bir görevi veya projeyi en iyi şekilde nasıl planlayacağınız konusunda geri bildirim alarak, makul kilometre taşlarını ve ilgili son tarihleri belirleyin. Son teslim tarihi ne çok yakın ne de çok uzak olmalıdır. İşlerinizde son başvuru tarihini geçmemek veya bunları yerine getirmemesini önlemek için çalışanlara ödüller ve cezalar uygulayın.

Bir diğer önemli husus da, Proje İş Teslimi son tarihleri belirleme sürecinize doğru kişileri ( personeli) dâhil edin. Böylece ekibinizi belirlediğiniz son tarihleri yerine getirmekten sorumlu tutabilirsiniz. Unutmayın; bir son tarih can sıkıcı olabilir, ancak işleri halletmek için etkili bir araçtır. Amacı açıklığa kavuşturmak, insanları motive etmek ve olumlu değişim yaratmak için kullanın.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorumlar

 1. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a
  blog that’s both equally educative and amusing, and
  without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue
  is an issue that too few men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I came across this in my hunt for something regarding this.

  1. Thank you 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir