,

Sanayici Belgesi Nasıl Alınır?

Sanayici belgesi 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu kapsamında 1. madde gereğince sanayi kuruluşları, tamirat işini süreklilik haline getiren işletmeler, santraller gibi işletmelere verilmekte olan işletmelerin faaliyet tarihinden 2 ay içerisinde alması zorunlu olan sanayi sicil belgesi olarak bilinen bir belgedir.

Sanayici Belgesinin İşletmelere Yararları Nelerdir? 

 1.) Endüstri işletmeler ihraç kaydı ile ürün teslimi işlemlerinde KDV Tecil ve Terkin işlemlerinden yararlanmaktadır.

2.) İşletmeler elektrik faturalarının ödemelerini sanayi abonesi tarifesi ile yapmaktadır.

3.) Dolaylı bir şekilde iş imkanları sağlamaktadırlar.

4.) İşletmeler, Kamu Kurum-Kuruluşların kendilerine sağladığı desteklerden faydalanmaktadır.

Sanayici Belgesi Alan İşletmelerin Zorunlulukları Nelerdir?

1.) 4. maddeye göre işletmelerin belge alırken verdiği bilgilerde bir değişiklik olduğu takdirde bu değişiklikler bir ay içerisinde bakanlığa bildirilmelidir.

2.) 5. maddeye göre kurumlar her yıl işletmelere ait yıllık cetveli bakanlığa vermelidir. Bu işlem en geç Nisan ayı sonuna kadar verilmelidir.

​​​​​​3.) 10. Maddeye göre işletmeler Sanayi Sicil Belgelerini bakanlığa ibraz etmelidir.

4.) 11. maddeye göre işletmeler belge başvurusu esnasında doğru bilgi vermek zorundadır.

5.) Zorunlulukları yerine getirmeyen işletme sahipleri bu durumdan doğan idari para cezası ödemek zorundadır.

Sanayi Sicil Belgesi Nasıl Alınır?

İşletmeler, Sanayi Sicil Belgesini alabilmek istediklerinde e-Devlet ya da Bakanlık internet sitesi üzerinden başvuru yapmalıdır. Hazırlanan dilekçe ekinde, sanayi sicil beyannamesi, yıllık işletme cetveli, kapasite raporu, ticaret sicil gazetesi ya da esnaf sicil gazetesi bulunmalıdır. Bu belgeler işletmenin yer aldığı bölgede ki Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne gönderilmelidir. Başka bir başvuru şekli ise belgeler işletmenin yer aldığı bölgede ki İlin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne gönderilmelidir.

Sanayi Sicil Beyannamesi: Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne müracaat yapmak isteyen işletmelerin bu belgeyi doldurması gerekmektedir.

Yıllık İşletme Cetveli: Yıllık İşletme Cetveli belgesi her yıl en geç Nisan ayı sonu teslim edilmelidir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne başvuru yapan işletmeler bu işletme cetveli mutlaka teslim edilmek zorundadır.

Kapasite Raporu: Sanayi işletmelerinin bağlı bulunduğu odanın düzenlemiş olduğu TOBB yani Türkiye Ticaret, Sanayi, Deniz Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği’nce onaylanan ve geçerliliği devam etmekte olan Kapasite Raporu işletmelerin bağlı bulundukları TOBB ya da Oda tarafından onaylanmış bir sureti (aslı gibidir) ya da işletmelerin bağlı bulunduğu Esnaf ve Sanatkarlar Odasının düzenlediği ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu tarafından onaylanmış olan geçerliliği devam eden kapasite raporu teslim edilmelidir.

Ticaret Sicil Gazetesi ya da Esnaf Sicil Gazetesi: İşletmelerin kuruluşlarına ait olan Ticaret Sicil Gazetesi’nin ya da Esnaf Sicil Gazetesi’nin bir fotokopisi eğer unvan farklılığı gerçekleşmiş ise Ticaret ya da Esnaf Sicil Gazetesine ait bir fotokopi adi ortaklıklar durumunda ise oda sicil kayıtlarına ait fotokopiler aranmaktadır.

 

“Sanayici Belgesi Nasıl Alınır?” için 2 yanıt

  1. tlovertonet avatarı

    I think that is among the such a lot important info for me. And i am satisfied studying your article. However should statement on few basic issues, The site taste is perfect, the articles is truly excellent : D. Excellent process, cheers

    1. fulya avatarı

      Thank you 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir