Moda Nedir?

Moda özellikle giyim, ayakkabı, aksesuar, makyaj ya da mobilyada popüler bir stil ya da uygulamadır. Bir kişinin giydiği tarzda, ayırt edici ve genellikle alışılmış bir eğilimdir. Davranışta hakim stiller ve tekstil tasarımcılarının en yeni kreasyonlarıdır.

Bu terim sadece en yeni, en popüler ve en ünlü kıyafetleri tanımlamaz. Gerçekte bu sosyal fenomen daha fazla önem taşır. Moda, bir şekilde kim olduğumuzu göstermemize ve kişiliğimizi görsel bilgi açısından tasvir etmemize yardımcı olur.

Moda ve Toplum

Kıyafet seçerken, dünyaya ve diğer insanlara karşı tutumumuzu gösteririz. Moda aynı zamanda bir tür iletişimdir. Kişiliğimizin bir kısmını her şeye, farklı durumlarda nasıl davrandığımıza, ne yediğimizi ve mağazalarda hangi kıyafetleri seçtiğimizi koyarız. Tüm parçaları moda ana akımını oluşturur. Ama kişiliğimiz farklı olsa bile, dünyanın her yerindeki insanlardan, aynı lezzete sahip, aynı yemekleri seven ve aynı tarz kıyafetleri tercih eden pek çok insanın da olduğu bir gerçektir.

Günümüzde küresel sanayi devrimi ve modern geliştirmeler, moda trendlerini yaratır. Ve bu trendler hayatımızı etkiler. Bizi etkileyen tüm eğilimler, hangi sosyal gruba ait olduğumuzu gösterir. Buna ortak tam özdeş yaşam tarzı denir. En temsili trend, en son piyasaya çıkan kıyafetleri giymek ve modaya uygun olduğu düşünülen şeyleri almaktır.

Modern toplum, markalaşmada moda yaratır. Ancak şirket ve üretici yoktur. Müşteriler markaları düşünürler. Girişimciler niş istedikleri ve ihtiyaç duyulan şeyleri belirli bir yaşam tarzı sunarak niş pazarlayabilir ve hedef pazarlarıyla iletişim kurabilir, hatta kendi kendilerine bir talep yaratabilirler.

Saatler, ayakkabılar, takılar, güneş gözlükleri. Moda, giydiğimiz her şeyin stillerini yaratır.

Moda ve Temel Duygusu

Her şey toplumun kendisini zihinsel olarak nasıl hissettiği ilgilidir. Sahte modanın hayatta kalma şansı yoktur. İnsanlar ve toplumlar modayı yaratır ve onu yaşam standardı haline getirirler. Bu yüzden modern eğilimler toplaman durumunu temsil eder ve çevre dediğimiz şeyi taşır. Moda, modern etiğin de temsilcisidir. Modern moda sevmiyorsanız, modern toplumun durumunu da sevmezsiniz.

Moda, her gün uğraştığımız bir şeydir. Ne giydiklerini umursamadıklarını söyleyen insanlar bile her sabah kendileri için modaya uygun kıyafetleri seçerler. Moda dünyasında belirli olan şey ise değişimdir. Müzik, video, kitap ve televizyondan gelen yeni moda fikirleri tarafından etkileniriz.

Özellikle filmlerin insanların giyimleri üzerinde büyük etkisi vardır. Ray-Ban, Men In Black filminden sonra daha fazla güneş gözlüğü sattı.

Bazı trendler ise dünya çapında olmaktadır. Grease müzikalinde John Travolta’nın giydiği deri mont ceket, dönemin gençliğinin gözdesi oldu. 1950’lerde ise her yerde gençler Elvis Presley gibi giyinmeye başlamıştı.

Moda Sonsuz Bir Popülerlik Yarışmasıdır

Yüksek moda, moda dünyasında belirli bir otoriteye sahip küçük bir grup erkek ve kadının tarzıdır. Zengin konumundaki insanlar, büyük mağazalar için alıcılar, moda dergileri için editörler ve yazarlar Haute Couture’un (Fransızca Yüksek Moda) bir parçasıdır. Bu pahalı ve sanatsal modalardan bazıları zafer kazanarak büyük çoğunluğun modası haline gelebilir.

Popüler modaların izlenmesi imkânsızdır. Kimse, 1960’larda İngiltere’de gençlerin giydiği kısa etek ve botların Paris sokaklarına nasıl geçtiğini, mavi kot pantolonun ABD’de nasıl popüler hale geldiğini ya da Hip-hop’un Bronx sokaklarında nasıl yapıldığını söyleyemez.

Televizyonda sit-com izleyerek nelerin moda haline geldiğini görmek kolaydır. Atletik kıyafetler, düşük bel pantolonlar gibi. Ancak modanın yönü, olaylara, müzik, sanat ve kitaplardaki eğilimlere tepki vermek için takıntılı bireylere dayanır.

Moda bir başka anlatım ile bir ruh halidir. Kişinin kendisinin bir uzantısıdır. Her şeyden önce moda, kendinizle rahat olmak, benlik saygısını kişisel bir tarza dönüştürmekle ilgilidir.

Moda Neden Önemlidir?

Moda, insanların hayattaki birçok rolü denemesine izin veren bir kendini ifade eme aracıdır.

Moda hayatı ilginç kılmak için gerekli olan değişimle ilgilidir. Aynı zamanda toplumda bir çeşit ayna görevini de görür. Bu, kültürel, sosyal ve hatta psikolojik olarak birçok açıdan yararlı olabilecek bir ruh halini ölçmenin yoludur.

Moda çok fazla ciddiye alındığında eğlencesini kaybeder. Tasarımcıların pek çoğu ilhamını artık sokaklardan almaktadır. Kişisel tarz ve moda ile bir bağlantı vardır. Kıyafet ve aksesuarlarını kendine özgü kullanan bir genç, modada yeni bir eğilim yaratabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir