Kraliçe Elizabeth
Genel Gündem

Kraliçe 2. Elizabeth Yaşamını Yitirdi.

Kraliçe Elizabeth
Elizabeth Alexandra Mary Windsor

Kraliçe 2. Elizabeth yaşamını yitirdi. Bir dönem sona erdi. 70 yıldır İngiltere dahil 16 ülkenin kraliçesi olan 2.Elizabeth, bugün ( 8 Eylül 2022) yaşamını yitirdi. İngiltere’nin gülen sembolü, Birleşik Krallık’taki Balmoral kalesinde yaşamını yitirdi. Eşi kral Prens Philip ise 2021 yılında vefat etmişti.

21 Nisan 1926 yılında Birleşik Krallık’ta dünyaya gelen kraliçe Elizabeth (Elizabeth Alexandra Mary Windsor) , 6 Şubat 1952’de babasının ölümüyle kraliçe unvanını aldı. 8 Eylül 2022 tarihine kadar da görevini sürdürdü. Yeni kral ise büyük oğlu Prens Charles oldu.

Kraliçe Elizabeth
Elizabeth Alexandra Mary Windsor

Buckingham sarayı’nda bayraklar yarıya indirildi. Dünya genelinde üzüntü yaratan kraliçenin ölümünün ardından devlet başkanlarından ve liderlerden taziye mesajları gelmeye başladı. Sosyal medya paylaşımlarında insanların kraliçenin ölümü nedeniyle üzüntülü oldukları görüldü.

Kraliçe Elizabeth

Kraliçe Elizabeth 2.Dünya savaşı sırasında askeri hizmete katılan, askeri kamyon süren ilk kadın devlet başkanıydı. Sadece 16 ülkenin kraliçesi olarak değil, karakter açısından da güçlü kadınlardan biriydi. Her kıyafeti ve aksesuarı birbiriyle uyumluydu. Kraliçe 2.Elizabeth’in ölümüyle bir devir kapandı.

Kraliçe 2. Elizabeth Ölümü Ardından Dünya liderlerinin mesajları 

Kraliçe Elizabeth’in vefatı ardından dünya liderleri tarafından sosyal medya ve resmi kanallardan taziye mesajları yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, “Kraliçe II. Elizabeth’in vefatını bugün üzüntüyle öğrendim. Kraliyet Ailesi ile dost ve müttefik Birleşik Krallık halkı ve hükûmetine en içten taziyelerimi sunuyorum”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından yapılan açıklamada, “Liderliği ve bağlılığı nedeniyle dünya çapında takdir edilen Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth’in vefatından dolayı derinden üzüldüm. Benim için iyi bir arkadaştı. BM’nin onlarca yıllık değişimi boyunca güven verici bir varlık gösterdi. Onun ömrü boyunca sarsılmaz bağlılığı hep hatırlanacak.

ABD Başkanı Joe Biden: Majesteleri Kraliçe 2. Elizabeth, bir hükümdardan daha fazlasıydı. Bir dönemi tanımladı. Sürekli değişimin olduğu bir dünyada, ülkelerini onsuz hiç tanımamış olanlar da dahil olmak üzere, nesiller boyu Britanyalılar için istikrarlı bir varlık, rahatlık ve gurur kaynağıydı. Kraliçe 2. Elizabeth’e yönelik kalıcı bir hayranlık, Commonwealth’teki (aralarında bazı ABD eyaletlerinin de yer aldığı İngiliz Milletler Topluluğu) insanları birleştirdi. Tarih yazan saltanatının 70 yılı, benzeri görülmemiş bir insani ilerleme çağına ve insanlık onurunun ileriye doğru yürüyüşüne tanıklık etti. Mirası, İngiliz tarihinin sayfalarında ve dünyamızın hikayesinde büyük bir yer tutacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Majesteleri Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümüyle derinden üzüldüm. 70 yılı aşkın bir süredir özverili liderliğin ve kamu hizmetinin örneğini oluşturdu. Kraliyet ailesine, NATO müttefiklerimiz Birleşik Krallık ve Kanada’ya ve İngiliz Milletler Topluluğu halkına en derin taziyelerimi sunuyorum.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau: Kanada’nın en uzun süre hüküm süren hükümdarı Majesteleri Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatını yüreklerin en derininden öğrendik. Hayatımızda sürekli bir varlıktı ve Kanadalılara yaptığı hizmet sonsuza dek ülkemiz tarihinin önemli bir parçası olarak kalacak. Kraliçe dünyada en çok sevdiğim insanlardan biriydi. Onu çok özleyeceğim. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski: Majesteleri Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünü derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Ukrayna halkı adına, kraliyet ailesine, tüm Birleşik Krallık’a ve İngiliz Milletler Topluluğu’na bu onarılamaz kayıptan dolayı içten başsağlığı diliyoruz. Düşüncelerimiz ve dualarımız sizinle.

Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer: Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle birlikte tarihi bir kişiliğimiz ve onunla birlikte, onlarca yıldır istikrarı koruduğu 70 yıllık bir dönem sona eriyor. Ailesine ve Birleşik Krallık halkına en derin taziyelerimi sunuyorum.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö: Majesteleri Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatı beni derinden üzdü. 70 yıllık saltanatında tarihe tanıklık etti ve şekillendirdi. Görev bilinci ve hizmete olan bağlılığı hepimize örnektir. Kraliyet ailesi ve Birleşik Krallık halkına en derin başsağlığı dileklerimizi sunarız.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin: Kraliyet ailesine, Birleşik Krallık halkına ve İngiliz Milletler Topluluğu’na en derin taziyelerimi sunuyorum. Düşüncelerimiz Majesteleri Kraliçe 2. Elizabeth’in ailesi ve sevdikleriyle birlikte.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmaunel Macron: Majesteleri Kraliçe 2. Elizabeth, 70 yılı aşkın bir süredir İngiliz ulusunun sürekliliğini ve birliğini somutlaştırdı. Onu Fransa’nın bir dostu, ülkesi ve asrı üzerinde kalıcı izler bırakan iyi kalpli bir kraliçe olarak hatırlıyorum.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir