Batı Karadeniz Bölgesi’nde Görmeniz Gereken Yerler

Karadeniz bölgesi , yeşili ve denizi ile oksijen deposu cennet bir bölgemizdir. Her ili ayrı bir güzellik barındırır. Masmavi denizi, yeşil ve ferah yaylaları size eşsiz bir deneyim sunar. Karadeniz bölgesi kendi içinde Batı Karadeniz, Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz olarak 3 bölüme ayrılmaktadır.

Karadeniz bölgesi, Türkiye’de en çok şehri barındıran bölgedir. Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Çorum, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Bayburt, Rize ve Artvin olmak üzere 18 şehir bu bölgededir.

Batı Karadeniz Bölgesinde Görmeniz Gereken Yerler Nerelerdir?

Bolu- Abant Gölü

Dünyaca ünlü Abant Gölü, bu il sınırları içinde yer alır. Özellikle dağ ve göl ortamında, sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin tercihi başında gelir. Sadece yurt içinden değil, yurt dışından da tatil için Abant Gölü’ne tatile gelen kişiler de bulunmaktadır. Yaz ve kış aylarında ayrı bir güzel olan bu yer, özellikle günü birlik tatil yapmak isteyenlerin ve balayı tatiline çıkanların da gözdesidir.

Batı Karadeniz- Düzce- Akçakoca

Mavinin en güzel tonunu göreceğiniz, denizi ve sizi çeken atmosferi ile Akçakoca, özellikle yaz aylarında, yurt içi ve yurt dışından tatile gelenlerin de katkısıyla, nüfusu iki katına çıkabiliyor. Sahil şeridinde en leziz balıkları yiyeceğiniz restoranlarda balık keyfinin tadına, eşsiz deniz manzarası eşliğinde varabileceğiniz muhteşem bir atmosfer. Kesinlikle Karadeniz gezi rehberinize eklemelisiniz.

Zonguldak- Cumhuriyetin İlk İli

Güneşin batışının sahil kesiminden başta olmak üzere her yerinden en güzel şekilde izleyebileceğiniz Zonguldak, yeşili ve denizi ile Türkiye’nin en güzel illerinden birisidir. Maden ocakları ile ünlü ilimizde özellikle Kdz.Ereğli ilçesi, Osmanlı Çileği Festivali ile her yıl Türkiye’nin önemli sanatçı kişiliklerini ağırlamaktadır.

Tabiat güzellikleri bakımından da oldukça zengin olan Zonguldak’ta görmeniz gereken büyüleyici bir mekan da Gökgöl Mağarasıdır. Mağara, özellikle mağara turizmi meraklarının da yoğun ilgisini çekmektedir.

Batı Karadeniz- Bartın – Amasra- Çeşm-i Cihan ( Dünyanın Gözbebeği )

Fatih Sultan Mehmet Han’ın, tepeden izlediği ve hayran kaldığı ve Çeşm-i Cihan ( Dünyanın gözbebeği) olarak tanımladığı Amasra, kıvrıla kıvrıla indiğiniz bir yolun bitimine doğru karşınıza çıkıp sizi mest ediyor. Bartın ili Amasra dışında Çakraz ve İnkumu ‘da sahillerinin güzelliği ile biliniyor.

Pek çok el emeği ürünün sergilenip satıldığı Çekiciler ve Kaledibi çarşılarında birbirinden güzel ürünler bulabilirsiniz. Amasra’nın tarihi 3000 yıl kadar geriye gitmektedir. Bu nedenle, her karış toprağında gezinirken eşsiz bir tarihin üzerinde geziniyor hissine kapılacaksınız. Karadeniz turunuza Amasra‘yı ekleyin ve Otel ya da pansiyon rezervasyonlarınızı daha önceden yaptırmanız yararınıza olur. Yazın doluluk oranı % 100 seviyesindedir.

Karabük- Safranbolu

Kristal cam terastan İncekaya Kanyonu’nun o muhteşem doğasını izlemenin zevkine varmak istiyorsanız, Karadeniz turunuza Safranbolu’yu da eklemeyi asla unutmayın. İlçenin içinde birbirinden güzel mimari evleri, Safranbolu’nun simgesi haline gelen lokum dükkanları, birbirinden güzel hediyelik eşya alabileceğiniz çarşısı ile Safranbolu, gezilip görülmesi gereken yerlerden. Safranbolu’da gezerken en çok Japon turistleri görürsünüz. İlgileri çok yoğun.

Ayrıca Bulak ( Mencilis) Mağarası’da içini gezenleri büyülüyor. Biraz merdiven çıkmak zorunda kaldığınız mağaranın içine girdiğiniz andan itibaren, sizi büyüleyen bir ortamda kendinizi buluyorsunuz. Benim gittiğim zaman mağarayı gezerken ney taksimi eşlik ediyordu. Şimdi var mı bilmiyorum ama gerçekten gidilmesi gereken bir yer. Lokumlarından almayı da unutmayın. Batı Karadeniz turumuza Kastamonu ile devam edelim.

Kastamonu-Cide

Daş düşebülü, ayu çıkabülü 🙂 Belki seyahatiniz süresince karşınıza ayu çıkamayabülü, bu heyecanı yaşayamayabilirsiniz 🙂 ama Kastamonu ilinin Karadeniz’in incisi Cide’yi içinde barındırması bu ili özel kılıyor. Evliyalar şehri Kastamonu, eşsiz doğal manzaraları, şelaleleri, Kastamonu Kalesi ile gerçekten insanın ayrılmak istemediği bir güzellik.

Hanları, tarihi evleri, konakları, müzeleri, hamamları, hanları, mağaraları ve yaylaları ile hem kültürel, hem doğal hem de tarihi güzellikleri bünyesinde barındıran bu şehri gezip, huzur bulmanız için 10 gününüzü ayırın.

Batı Karadeniz turu için kendinize en az iki hafta ayırmalısınız. Çünkü her ilde görmeniz gereken çok fazla yer mevcut. Yeşillikler içinde bol oksijeni alıp, denizin tadını çıkartabilirsiniz. Karadeniz turumuza devam edeceğiz.

“Batı Karadeniz Bölgesi’nde Görmeniz Gereken Yerler” için bir yanıt

  1. […] Batı Karadeniz Bölgesi’nde Görmeniz Gereken Yerler […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir