Gezi

Chongqing: Modern Bir Masal Şehri

Blog sayfam Çin’in Chongqing şehrinden ziyaret edilince nasıl bir yer olduğunu merak edip, bir araştırma yaptım. Şu anda koronavirüs yüzünden ziyaretçi girişinin yasaklandığı şehir gerçekten hem tarihi, hem doğal güzellikleri ve modernliği ile oldukça dikkatimi çekti. Sadece pandaları görmek için Hayvanat Bahçesine gitmeye bile değer.  Çin ayrıca benim için Yang yang ve Kurt Chou’nun ülkesi 🙂

Bu arada okuduğum bir internet yazısına göre İstanbul, kardeş şehirleri arasına Chongqing’i de katmış.

Chongqing, Güneybatı Çin’de, Yangtze ve Jialing nehirlerinin birleştiği yerde, Yangtze Nehri’nin üst kesimlerinde bulunan, son derece modern bir liman kenti ve Çin’in en büyük belediyelerinden biridir. 82.400 kilometre kare alanıyla Hunan, Hubai, Guizhou, Sichuan ve Şaanksi şehirleriyle sınırı paylaşmaktadır.

Chongqing Liman Kenti

Bundan yaklaşık 800 yıl evvel, bugünkü isimlerini almadan önce, eski isimleri Jiangzhou, Gongzhou ve Yuzhou idi. Qin Hanedanlığı’ndan bu yana, yani M.Ö 221-207’den bu yana yönetimde olan birçok hanedan, şehre parlak kültürler bahşeden idari kurumları kurmuşlardır.

Altın Nehir, Yangtze’nin yanında yer alan Chongqing, Yangtze Nehri medeniyetlerini simgeler ve Bayu kültürünün beşiğidir.

Chongqing, Çin’in en önemli liman kentlerinden biridir ve dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden de biridir. Çin’in Pekin, Tianjin ve Şanghay’dan sonra 4. belediyesidir. Doğal çevresi harika olan Chongqing, hem çevreyi korumuş hem de hızlı ekonomik gelişmesini de sürdürmüştür.

Chongqing- Modernliğin En Güzel Hali

Dağ Şehri olarak da bilinen Chongqing, dalgalı bir araziye sahiptir ve çok sayıda su rezervi, mineral kaynakları, yoğun ormanları, bol miktarda flora ve faunayı kapsar. Şehir, doğal güzellikleri ve kültürel mirası nedeniyle yurt içinde ve yurt dışından pek çok ziyaretçinin akınına uğruyor. Yangtze Nehri gezisi için ortak başlangıç limanı olarak, turistler muhteşem Three Gorges’e aşağı akış turuna katılmaktadır.

Taşımacılık

Batı Çin’de bulunan Chongqing, içeri ve dışarı çok rahat su, kara ve hava taşımacılığı sağlıyor. Şehir içinde otobüs ve metro gibi hızlı gelişen kentsel ulaşım sistemleri, seyahat etmeyi kolay hale getiriyor. Yangtze nehir gezisi için başlangıç şehri kabul edilen Chongqing, her yıl yurt içinden ve yurt dışından binlerce kişinin akınına uğruyor.

Yemek Kültürü

Chongqing, sıcak Siçuan mutfağı ve dünyaca ünlü güveci ile ünlüdür. Şehirde pek çok marka adı altında güveç restoranları vardır. Yemekleri çok küçük lokantalarda bile lezzetlidir. Sokak satıcıları ve restoranlar, farklı baharatlı lezzetler sunarlar.

Tang yuan

Şehir merkezindeki Bayi yemek Sokağı, baharatlı yerel atıştırmalıkları tatmak için en iyi yerdir. Baozi, Baijiu ve Tang yuan’ın tadına bakabilirsiniz.

Alışveriş

Pekin ve Şanghay kadar hareketli olmasa da şehir, beş büyük ticaret merkezi ile çok iyi bir alışveriş keyfi sunar. Jiefangbei CBD, çok sayıda büyük mağazanın, yerel ürün mağazalarının, süpermarketlerin ve restoranların kolayca bulunabileceği en seçkin ve lüks olanıdır.

Gece Hayatı

Oldukça renkli bir gece hayatı olan Chongqing, Yangtze ve Jialing nehirlerindeki harika seyir fırsatı verirken, şehrin gece manzarası da insanı büyülüyor. Nehir kenarında gece yemek yemek tavsiye ediliyor.

Dağınık renkli ışıklar şehri güzelleştiriyor. Çok sayıda gece kulübü ve pub da bulunmakta. Geceleri tadını daha güzel çıkartabileceğiniz bir şehir.

Gezilecek Yerler

Chongqing belediye kenti, doğal güzellikleri, tarihi ve modernliği bir arada barındıran ender yerlerden biridir. Her alanda sizi büyüler. O kadar çok gezilip görülecek yeri var ki bu şehirde kendinize en az 1 ay gezme programı yapabilirsiniz. Kısaca belli başlı gezilecek yerlerine bir göz atalım. 

Dazu Kaya Oymaları

Çin’in Chongqing kentindeki Dazu semtinde MS.7,yüzyıla kadar uzanan, Budizm, Taoizm ve Könfiçyüslük’ü tasvir eden ve ziyaretçilerini büyüleyen Çin dini heykeller ve oymalar gurubudur. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 1999 yılında dâhil edilmiştir.

Three Gorges (Üç Geçitler)

Muhteşem bir manzara eşliğinde bir şeyler yiyip içmek ve sohbetin tadını çıkartmak istiyorsanız ve tekneyle gezintiye çıkmak istiyorsanız, Three Gorges tam size göre. Doğal su oluşumları ilgi alanınızda ise ve yemyeşil bir huzur ortamı arıyorsanız, Chongqing şehrinin en çok tercih edilen bu yerini ziyaret edebilirsiniz.

Three Gorges Museum ( Üç Geçitler Müzesi)

Chongqing tarihini yakından tanımak için bu müzeyi gezmeniz gerekir. 2005 yılında Eski Chongqing Müzesinin yerine açılan Three Gorges Müzesi, dışı eğimli duvarları ve kubbesi cam bir müzedir.

42.497 M² lik bir alana sahip olan müzenin 23.225 m²’si sergi salonudur.

People’s Assembly Hall

Büyük Halk Salonu Chongqing merkezde Yuzhong bölgesinde yer almaktadır. Çin’in mimari sembollerinden biridir. Açılış tarihi 1954 yılıdır. Kültürel etkinlikler ve siyasi toplantılar burada yapılır. Kuzey, güney ve doğuda üç bitişik bölümü olan yapı, 1951 yılında yapımına başlamış ve 1954 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır.

66 bin M²’lik alanı kaplayan 18.500 m² lik alanı Oditoryumu kapsar. 65 metre yüksekliği olan binada 4200 kişilik oturma alanı da mevcuttur. Halk meydanından da görülebilen biranın hemen karşısında Three Gorges Müzesi bulunmaktadır.

People’s Assembly Hall

Jiefangbei CBD

Chongqing’in en ünlü iş merkezi olan Jiefangbei CBD, Yuzhong’un merkezi ticaret bölgesini oluşturmaktadır. Çok sayıda uluslararası mağaza, bar ve dans kulüpleri, restoranlar, lüks butikleri barındıran merkez 25.000 m²’lik alanda kurulmuştur.

Bu merkez, 27,5 metre yükseklikteki halk kurtuluş anıtı ve anıtı çevreleyen büyük bir yaya meydanından oluşmaktadır. Cartier, Gucci, Rolex ve Louis Vuitton gibi dünyaca ünlü markaların mağazaları bulunmaktadır. Özellikle gece renkli ışıklandırmasıyla harika bir görüntü oluşturmakta.

Jiefangbei CBD

Chongqing Hayvanat Bahçesi

1953 yılında inşa edilen ve 1955 yılında halka açılan Chongqing Hayvanat Bahçesi şirinlik abidesi dev pandalar, kırmızı pandalar, dünyada ender rastlanan Güney Çin Kaplanı, beyaz kaplan ve filler gibi pek çok hayvanı bünyesinde barındırıyor. Hayvanat bahçesinin kuruluş amacı vahşi yaşamı korumak. Bunun için de çalışmalar yapılıyor.

Chongqing

Chongqing Hayvanat Bahçesi, 45 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olup, Juilongpo Bölgesinde bulunan Xijiao yolu üstünde bulunan Yangjiaping’de bulunmaktadır.

Ghost City Of Fengdu ( Fengdu Hayalet Şehir)

Yangtze Nehri’nin kuzey kıyısında Ming Dağı üzerinde bulunan Fengdu Hayalet Şehri, Chongqing’in 170 metre aşağısındadır. Manastır ve tapınak kompleksidir. Son yıllarda bir cazibe merkezi haline gelen Fengdu şehrine tekneyle gidiliyor. Rıhtımda indikten sonra bir bölüme kadar araçlarla gidebiliyor ve geri kalan kısmı açık merdivenden çıkarak Fengdu Hayalet şehrine ulaşabiliyorsunuz.

Batı Karadeniz Bölgesi’nde Görmeniz Gereken Yerler

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for?
    you make running a blog look easy. The overall glance of your web site is magnificent, as smartly as the
    content material! You can see similar here sklep internetowy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir