James Bond Efsanesi Sean Connery

Bond

James Bond

Bu efsanevi repliği yediden yetmişe tüm dünya bilir. Özellikle James Bond hayranları. Bugün belki de gelmiş geçmiş en yakışıklı ve karizmatik Bond delikanlısını yitirdik. Sean Connery 

Ajan 007’nin maceraları yayınlandığında rekor kırardı. Sadece Bond filmlerinde değil, başrolünü üstlendiği her filmde usta sanatını gösterir, hem oyunculuk gücüyle hem de karizmasıyla herkesi kendine hayran bırakırdı. Ben en çok Kaya ve Kızıl Ekim filmlerinde izleyip hayran kalmıştım.

James Bond Efsanesi

Efsane ajan James Bond

Aldığı her görevi yerine getiren ve her filmde birbirinden güzel kadınların kendisine hayran olmasını izlediğimiz bu yakışıklı kahramanı bu zamana kadar pek çok aktör canlandırdı. Bunlardan ilk James Bond, Sean Connery idi.

Daha sonra David Niven, George Lazenby, Barry Nelson, Timoty Dalton, Roger Moore, Pierce Brosnan ve Daniel Craig, James Bond rolünü başarıyla canlandırdılar.

1952 yılında bir dizi karakteri olarak karşımıza çıkan James Bond, Ian Flemang’in yarattığı bir karakter. Bu zamana kadar pek çok kişi bu karakteri canlandırmış ise de ben ilk Sean Connery’i izledim.

Bond’un her ne kadar içki içmek, kumar oynamak, sigara içmek gibi kötü alışkanlıkları olsa da, hiç silah kullanmadan insanları alt etmek gibi müthiş bir özelliği var. Ayrıca pek de yakışıklı maşallah 🙂

Sean Connery ve James Bond

Sean Connery, Hollywood sinemasının en usta aktörlerinden biriydi ve aldığı her rolü başarı ile yerine getirirdi. Asıl adı Thomas Sean Connery olan aktör, 25 Ağustos 1930’da İskoçya’nın Edinburgh şehrinde dünyaya geldi. Annesi bir temizlikçi babası ise bir kamyon soförü ve fabrika işçisiydi.

İlkokulda kısa boylu olmasına rağmen 18 yaşına geldiğinde boyu 1.88 idi. 16 yaşında iken 1946 yılında kraliyet donanmasına katılan Connery, 1949 yılında ise rahatsızlığı nedeniyle donanmadan ayrıldı.

Kamyon şoförlüğü, işçilik, cankurtaranlık, sanat modelliği gibi işler yaptı. Edinburgh‘da bir gün 6 kişilik bir çetenin saldırısına uğradıysa da tek başına hepsini alt etti ve o günden sonra Sert Adam lakabını alarak çete üyelerinin saygı ve sevgisini kazandı. ( Adam donanmadan yetişme, niye bulaşırsınız ki 🙂 )

Bir partide oyuncu Michael Caine ile tanıştı ve çok iyi arkadaş oldular. Onun aracılığı ile tiyatroya ilgi duymaya başlayan Connery, bazı filmlerde figüranlıklar yapmaya başladı. Bu arada geçimini sağlamak için gazeteci Peter Noble’nin çocuğuna bakmaya başladı. Noble’nin eşi Marianne, bir aktristi.

Connery’i dünyaya tanıtan ise Bond filmleri oldu.

1962 Dr.No, 1963-Rusya’dan Sevgilerle, 1964- Goldfinger, 1965- Thunderball ve 1967 yılında You Only Live Twice filmlerini çekti.

Dr.No o kadar başırılı oldu ki, Sean Connery, filmin yayınlanmasından sadece bir hafta geçmesine rağmen, binlerce hayranından mektuplar aldı.

Sean Connery- James Bond İstanbul'da :)
Sean Connery- James Bond İstanbul’da 🙂

Sanat hayatı boyunca pek çok filmde başrol oynadı. Gülün adı, Kaya ve Kızıl Ekim filmlerinde oyunculuğunun gücünü gösterdi. İndiana Jones filminde. Harrison Ford’un canlandırdığı İndiana’nın babası rolünü oynadı.

Sean Connery, Channel 4 tarafından yapılan bir ankette 100 film yıldızı listesinde 8. sırada yar almıştı. Connery, bugün yaşama veda etti. 90 yaşındaydı.

Connery, sadece James Bond olarak kendini kanıtlamadı. Baş rolünü oynadığı her filmde kendine milyonlarca hayran kitlesi yarattı. Türkiye’de de kendisinin pek çok hayranı bulunuyor. Özellikle Rock (Kaya) ve Kızıl Ekim filmlerinde benim için zirveye çıktı.

Kızıl Ekim

Huzurla uyu Bond. Her zaman sevgiyle kalbimizde yaşayacaksın.

“James Bond Efsanesi Sean Connery” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir