Genel Girişimcilik İş Fikirleri

Evde Bebek Bakıcılığı Yaparak Kazanç Elde Etmek

Çalışan kadınların en büyük sorunu, eğer çocuklarına evde bakacak bir aile büyüğü yoksa, güvenecekleri bir bakıcı bulmaktır. Bu durumda en önemli olan şey, yokluklarında çocuklarıyla ilgilenecek, güvende olmalarını sağlayacak bir bakıcı bulmaktır. Bunun için de çevreye, eşe,dosta haber salınır ancak çocuklar her bakıcıya emanet edilmez. Önemli olan güvenilir ve bebek bakımında profesyonel birisini bulmaktır.

Son dönemlerde girişimcilerde bulunan en popüler iş ilanlarından biri de bebek bakımıdır. Bu alanda kişiler gelir elde edebilmek adına evlerinde bebek bakımı yapmaktadır. Ancak bu iş alanının aktif olması için düşünülmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İlk olarak bebek bakımlarında, kişinin kendisinde yeterli bilginin olup olmadığını bilmesi gerekli. Bunun nedeni de bir çocuk ile üç çocuk bakımı arasında büyük farklar oluşmaktadır.

Bu iş alanında kişilerin büyük gelirler elde ettikleri gözlemlenmekte. Bu alanda kişi kendisini yeterli bulduğu zamandan itibaren herhangi bir çocuk ile bu sektöre adım atabilir. Geçen zaman içinde bu durum kişinin daha büyük kazançlar elde etmesini sağlamakta. Bundan sonra da kişi evini kreş alanına çevirerek gelirini büyük oranda katlayabilir.

Evden bebek bakıcılığı yapmanın bir önemli hususu da, evin bebek bakıcılığı yapılmasına uygun bir ev olmasıdır. Bebeğin zarar göreceği objeler kaldırılmalı, masa ve sehpaların sivri kısımları için gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Çocuğun yutabileceği hiç bir şey ortada bırakılmamalı ve üzerine devrilebilecek tüm eşyaların duvara montesinin yapılması gerekecektir. Çocuk, yeni yeni hareketli döneminde ise asla yalnız bırakılmamalıdır.

Çocukları için uygun görülen oyun alanı yada uyku alanı fark etmez, bu alanlarda gerçekleştirilen ufak düzenlemeler ortamı sevimli bir kreş alanına çevirebilir. Bundan sonraki aşamada ise bu alanı büyüterek daha büyük bir daireye taşınarak daha çok sayıda çocuk bakımı üstlenebilir. Kişiler arasında daha büyük daire çıkmak durumunda kalanlar, yeni personelleri de iç bünyelerine katabilirler.

Evde birden fazla çocuğa bakarak para kazanmak düşünceniz varsa, bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurarak, hangi belgelerin istendiğini öğrenebilir ve gerekli yasal izinlerinizi alabilirsiniz. Ayrıca kiralık bir evde oturuyorsanız, ev sahibinizden de izin almanız gereklidir.

Şayet bu sektör içinde etkileşim sürdürmeyi düşünen kişiler, ilgili alanlara ilanlar asarak da aileler için birtakım sunumlar hazırlayabilirler. Kişilerin, meydana gelebilecek bu durumlar için yapmaları gerekli olan bazı durumlar meydana gelir. Bunlardan biri de ve içerisinde çocuk bakımı yapmak istemesi üzerine gerek görülen evrak ve belgelerin hazırlanmış olması gerekli. mini bir kreş dahi açacak olsanız, tüm yasal gereklilikleri yerine getirmeniz gerekir.

Kimler Bebek Bakımı Yaparak Gelir Sağlayabilir

Her kadının bu meslekte başarılı olacağının da kesin bir kanıtı bulunmamakta. Birkaç çocuk büyütmüş ev kadınlarının bu işi daha iyi yapabildikleri bir gerçek. ancak bu işi profesyonel anlamda yapmak istiyorsanız, eğer imkanınız varsa bu işin eğitimini almanız önerilir. Unutulmamalıdır ki, bebeğin fiziksel sağlığı kadar ruhsal sağlıkları da size emanet olacak. Çabuk öfkeleniyorsanız, agresif bir yapınız varsa, bu işe sakın kalkışmayın. ilk şart çocukları seviyor olmanızdır.

Ev hanımları ülke sınırlarımız içinde çocuk bakımı hususunda tecrübeli olduklarından ötürü bu sektör içerisinde zorlanacağı konular en az seviyede olduğu belirtilmektedir. Bir örnek ile netleştirmek gerekirse eğer; herhangi bir anneyi bir diğer annenin daha iyi anlayabildiği söylenmekte.

Çocuk büyütürken herhangi bir anne, karşılaşacağı zorlukları başka bir çocuk büyüttüğünde de karşılaşacağından ötürü bu durumu sindirmesi daha kolay olacaktır. Bu meslek içerisinde genel olarak birden fazla üniversite mezunu değilde de çocuk bakımı konusunda tecrübe kazanmış ya da alaylı bebek bakıcılarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bebek bakıcısına ihtiyaç duyan herhangi bir ailenin, ilk olarak bu sektör içerisinde aradıkları kişilerin özelliklerinin en başında güvenilirlik gelmektedir. Daha sonrasında da çocuk ile kurulan iletişim yer almaktadır.

Bebek Bakıcılığı Yaparak Ne Kadar Gelir Elde Ederim

Bu sektör içerisinde genel olarak minimum miktar olarak  tek çocuk için, 700 TL ile 1000 TL arası bir fiyat dilimi değişiklik göstermektedir. Bebek bakım ücretlerinde genel anlamda, bakım ücretlerine çalışma saatlerine veya bakılacak olan çocuk sayısına göre değişiklikler olmaktadır.

Bebek bakıcılığı yaparken, çalışma saatleri, bebeğin ailesinin istediği zaman dilimine göre ayarlanmalıdır. Evde bakım yapacağınız için gece çalışmak zorunda kalan ailelerin çocuklarına bakma imkanınız da olacaktır. Hangi yaş grubuna bakacağınızı da belirlemeniz gerekir. Fiyatları bunlara göre belirleyebilirsiniz.

Bu meydana gelen bazı durumlarda ise hesaplamalar ücret başı gerçekleştirilmektedir. Saat başı genelde 5 TL gibi ücretler ile fiyatlandırılmaktadır. Bu rakamında 40 TL’ye kadar ulaşabildiği bilinmektedir. Bir başka husus ise bebek bakıcılarına yapılacak olan sigorta işlemleridir. Bu sektör içerisinde kişiler yarı zamanlı olarak çalışsalar dahi gelirlerde değişiklikler elde edebilirler. Bebek bakıcılarına sigorta yapımı zorunludur.

 Çocuk ve Bebek Bakıcılığı Nerelerde Yapılabilir?

Çocuk bakıcılığı, ülkemizde epey iyi kazançlar vaat ederek pek çok farklı yaş ve meslek grubu tarafından tercih edilir. Çocuk ve bebek bakıcılığının ister kendi evinizde isterseniz de bebeğe bakacak olan kişinin evinde yapabilirsiniz. Bunun yani sıra evinizi birkaç çocuğa bakacak duruma getirip ya da uygun bir bina bulup, gerekli izinleri alarak da, mini bir kreş de açabilirsiniz.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir