Genel

Sulama Sistemleri Üretimi Yaparak Nasıl Kazanç Elde Edebilirsiniz?

Sulama Sistemleri Nedir?

Su dünyanın son yıllarda ki en büyük problemleri arasında bulunuyor. İnsan nüfusu arttıkça sınırlı kaynakların daha verimli kullanılması için farklı yollar kullanılıyor. Bunun için imal edilen çok sayıda sulama sistemi bulunuyor. Suyun hangi noktada kullanılacağına göre bu sistemler farklılık gösteriyor. Salma sulama günümüzde Anadolu da bazı noktalarda kullanılıyor.

Onun dışında damla sulama, bahçe sulama ve tarla sulamak için farklı sistemler kullanılıyor. Yani kısaca söylemek gerekirse su sistemleri suyun daha verimli kullanılmasına imkan tanımak için imal edilen ürünler diyebiliriz.

Sulama Sistemleri Üretimi Nasıl Yapılır?

Bu sistemlerin üretimi için öncelikle kendinize bir atölye oluşturmalısınız. Hangi sistemi üreteceğinizi  tercih ettikten sonra bununla ilgili teknolojik aletleri temin etmeli ve imalatta kullanacağınız hammaddeleri almalısınız. Bu iş herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bunu mutlaka unutmamalısınız. O nedenle işten anlamıyorsanız yanınıza bu işten anlayan bir mühendisi ortak almanız doğru bir karar olacaktır.

Çünkü başkalarının yönlendirmeleri ile bu işi yapmak sizi tam anlamıyla bir zarara uğratacaktır. Maliyetinin de yüksek olması nedeniyle işi ortak yapmak risk seviyenizi düşürecektir. Doğru işi yapmak, piyasada kalıcı olmak bu işte ki kazancınızı etkileyeceği için üretim yapmanda önce tüm kalite belgelerini de almaya dikkat etmelisiniz.

Sulama Sistemleri Üretmek İçin Gerekli Maliyet Nedir?

Devlet politikalarından birisi de akar suların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Bunun için son yıllarda verilen hibe krediler bu iş içinde veriliyor. Tabi bunu yapabilmek için tüm prosedürleri harfiyen yerine getirmeye odaklanmalısınız.

Bu konuda kendinize bir danışman tutmanızda fayda var. Sıfırdan tam otomatik bir üretim yapacaksanız ortalama 500 bin TL bir sermayenizin olmasında fayda var. Ancak üretimi başkasına yaptırım oluşturacağınız marka ile satış yapmak istiyorsanız sadece pazarlama maliyeti ve taşeron ile anlaşacağız ücreti hazırlamanız yeterli olacaktır. Tabi bu işte riskli olan durum sektörün çok rekabetçi olmasıdır.

Taşeronun sizleri yarı yolda bırakmayacağından emin olmalı ve üretecekleri malzemenin kalitesinden emin olmalısınız.

Sulama Sistemi Üreterek Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Üretimi kendiniz yaparsanız daha yüksek bir kazanç beklentiniz olabilir tabi bu da yüksek sermayeyi beraberinde getirecektir. Ancak taşerona yaparsanız parça başına ne kadar kazanacağınızı daha rahat hesaplayabilirsiniz. Depolama maliyetini, taşıma maliyetini ve pazarlama maliyetini de doğru şekilde hesaplayarak aylık ortalama ne kadar kazanacağınızı hesaplayabilirsiniz.

Tabi kış aylarında kalacak kar ile yaz aylarında yoğun talebin olduğu dönemde edilecek kar aynı düzeyde olmayacaktır. Tüm hesaplamalar tam olarak yapılsa dahi ortalama kazancınız aylık başlangıç olarak 5000 TL’nin üzerinde olabilir. Markalaştıkça elde edeceğiniz gelir aylık 100 bin TL’yi de bulabilir. Tabi buda beraberinde yüksek maliyeti beraberinde getirecek önemli bir detay olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir