Genel Gezi

Koronavirüs Sürecinde Seyahate Çıkmadan Evvel Yapmanız Gerekenler

Tek başına ya da ailenizle yurt içi ya da yurt dışına bir seyahat planlıyorsunuz. Bunun için genel olarak yapılacaklar belli olmasına karşın, Koronavirüs pandemisi nedeniyle, son zamanlarda çok daha dikkatli olmak zorundasınız. Her şeyden evvel araştırmanız gereken ilk iş, gitmeyi düşündüğünüz ülkede, ya da yurt içi ise gideceğiniz şehirde pandemiden etkilenenlerin sayısının bilinmesidir.

Ayrıca uluslararası seyahatlerde de gitmek istediğiniz ülkeye seyahat kısıtlamasının olup olmadığını da öğrenmeniz gerekir.  Tek başına gidecekseniz sizin için iş biraz daha kolaydır ancak bir aile ile gitmenin sorumluluğu daha ağırdır. Gitmeyi planladığınız yer hakkında detaylı bir araştırma yapın ve mümkünse gitmeden evvel her gün Covid–19 tablosunu inceleyin. Eğer sayıda artış gözlemlenmişse  seyahatinizi ertelemeniz, hem kendi sağlığınız hem de size eşlik edenlerin sağlıkları açısından yararlı olacaktır.

Doktorunuza Danışın ve Covid–19 Testi Yaptırın

Haziran ayı başında Covid-19’a yakalanan hasta sayısı belli bir düşüş gösterse de, son zamanlarda tabloların açıklanması ile görmekteyiz ki, tedbirlerin özellikle maske ve mesafe kuralının, insanlar tarafından fazla önemsenmemesi sonucu, hastalığa yakalananların sayısı yine artış göstermiştir.

Seyahatinize çıkmadan evvel bir Covid–19 testi yaptırmanız gereklidir. Eğer testiniz pozitif çıkarsa, iyileşene kadar kendinizi karantinaya almanız ve iyileştiğinize dair kesin sonuç çıkıncaya kadar seyahatinizi iptal etmeniz gerekir. Eğer testiniz negatif çıkarsa, yine doktorunuzdan seyahatiniz süresince ne yapmanız gerektiğini de öğrenmeniz önemlidir. Ayrıca kullanabileceğiniz ilaçlar varsa onları da temin etmeniz gerekir.

Gittiğiniz Yerlerde Uymanız Gereken Genel Kurallar

  • Nereye giderseniz gidin, Koronavirüs sürecinde maske+mesafe+ hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz. Yanınızda gideceğiniz süreye bağlı olarak çok sayıda maske bulundurun. Özellikle sıcak bir yere gidecekseniz, maskenizi 2–3 saatte bir değiştirmeniz gerekeceğinden, uzun süreli seyahatlerde 100’ün üzerinde maske bulundurmanız gerekebilir.
  • Maskenin yanında bir de siperlik almanız iyi olacaktır. Böylece dışarıda biraz daha rahat gezebilirsiniz.
  • Hayat sigortası yaptırın. Bazı ülkeler seyahatiniz sırasında hastalığa yakalandıysanız, tedavinizi ücretsiz yapmakta, bazı ülkeler de bunu kabul etmemektedir. Bu nedenle seyahate çıkmadan evvel hayat sigortası yaptırmanız yararınıza olacaktır. Böylece, durumunuzu bildirdiğinizde size gerekli destek sağlanacaktır.
  • Seyahat edeceğiniz yerde, iş için değil, gezi amaçlı gidiyorsanız, gittiğiniz yerde gerekmedikçe toplu taşıma araçlarını kullanmayın. Amaç zaten gezmek olduğu için, yürüyerek de amacınızı gerçekleştirebilirsiniz. Uzun mesafeli yerlere gidecekseniz, araç kiralamanız yararınıza olacaktır. Böylece çok fazla kişinin seyahat ettiği toplu taşıma araçlarını kullanmamış olursunuz.
  • Seyahatlerinizde kalacağınız yer çok önemli. Çok fazla misafir giriş çıkışının yapıldığı Hostel gibi konaklama yerlerine gitmeyin. Hosteller hem pahalıdır hem de aynı odada bir gün bir kişi diğer gün başka kişi kalabilir. Bu durumda temizlik ve hijyen kurallarına nasıl riayet ettikleri de muamma. İmkânınız varsa, kalacağınız süre boyunca bir apart otel ya da pansiyon kiralayabilirsiniz. Böylece sizin orada kaldığınız sürece başkasının da kalma ihtimalini yok edersiniz.

Hala nereye gideceğinize karar veremediyseniz size tavsiye 3 ülke. Karadağ, Güney Kore ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti. Koronavirüs sürecinde seyahat etmek riskli olsa da, seçtiğiniz yerler güvenli ise, herhangi bir sorun yaşamayabilirsiniz.

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir