Regaip Kandili
Gündem

Regaip Kandili Mübarek ve Kutlu Olsun

Regaip Kandili bu gece kutlanacak . Hicri takvime göre Recep ayının ilk perşembesini Cuma gününe bağlayan gece Regaip Kandili olarak, Müslüman aleminde kutlanıyor. Regaip kandili gecesi tüm İslam aleminin en sevdiği ve huzur bulduğu gecelerden biri.

Regaip’in sözlük anlamı ” Kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış’tır” Arapça bir kelime olan “re-ğa-be” kökünden gelmektedir. “re-ğabe”, kelime olarak, elde edilmesi arzu edilen değerler, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.

 

Regaip Kandili

“Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Müennesi, ” reğîbe”dir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Aslında kelime Arapça yazılışı ile Regaib olsa da, Diyanet İşleri başkanlığı tarafından Regaip olarak kullanılmakta ve yazılmaktadır.

Regâib gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul ederek çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür. Regaibin diğer kandillerden farklı oluşu hem Recep ayında bulunması hem de Cuma gecesi oluşudur.

Ayrıca Recep ayının hususiyetlerinden birisi de Regaib Kandili ve Mirac Kandili olarak bilinen iki kandilin bu ayda bulunmasındandır. Bu günler ve geceler, kendimizi denetleme ve değerlendirme bakımından önemlidir. Regâib kelimesi Kur’an’da “Regaib” şeklinde geçmemektedir.

Regaip Kandili

Ancak “reğabe”den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur’ân’da sekiz yerde geçmekte ve “reğabe”nin ifâde ettiği mana için kullanılmaktadır. Terim olarak Regâib, Türkçe’de kandil dediğimiz mübârek gecelerden biridir. Bundan dolayı  bu gecede Yüce Allah’ın rahmet, bağış ve yardımlarının dağıtıldığına inanılır. Diğer bir ifadeyle bu ümit ve inançla Yüce Allah’a ibadet edilir.

Bu mübarek geceyi, günahlarımızdan affolunmak için  bol bol dua ederek, ibadetlerimizi yaparak geçirmemiz gerekir. hakkımızda hayırlı olan her şeyi yalnızca Allah’tan dilemeliyiz. Dua insana huzur verir. En güzel terapi şeklidir.

Regaip Kandili Mesajları

Regaip kandilimizin hayırlı ve mübarek olmasını diler, tüm İslam aleminin Regaip Kandili’ni tebrik ederiz.

Sevdiklerinize gönderebileceğiniz Regaip Kandili Mesajları

Sağlık, huzur ve mutluluk dileğiyle nice kandiller geçirmenizi dilerim. Regaip Kandilimiz mübarek ve hayırlara vesile olsun.

Bağışlanmanın ve bereketin bol olduğu bu mübarek gecede, dualarınızda yer alabilmek dileğiyle. Kandilimiz mübarek olsun.

Bu mübarek gecede alemlerin Rabbi ve kainatın yaratıcısı olan Allah (c.c) tüm dualarınızı kabul eylesin. Regaip kandiliniz mübarek olsun.

Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/regaip-kandili-nedir-iste-regaip-kandili-onemi-ve-anlami-41741797

Kaynakça: Hürriyet.com.tr

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir