,

Amasra TTK Maden Ocağında Patlama

Amasra TTK

Amasra TTK maden ocağındaki patlamayı duyunca aklıma 3 Mart 1992’deki Kozlu’da olan ve 263 madencimizin yaşamını yitirdiği grizu patlaması geldi. 18 yaşındaydım. Evimiz Kozlu’ya tepeden hakim bir yerdeydi. Neredeyse tüm Kozlu ve Kozlu-Zonguldak sahil yolu, şimdiki polis evinin bitim kısmına kadar evimizin balkonundan görünürdü.

Amasra TTK
Kozlu Grizu 3 Mart 1992

Aradan 30 sene geçti. Ama hala dün gibi aklımda. Akşam bir patlama sesiyle evlerden nasıl çıktığımızı bilemedik. Deprem sandık çünkü patlamanın olduğu yerde evler sallandı. Ne olduğunu anlamaya çalışırken komşumuz maden ocağında patlama olmuş dedi. Bizim evin hemen alt kısmında bir ev vardı. Yol altı olduğu için ara sıra beton olan üst kısma çıkar Kozlu’yu izler, çay içerdik.

O evin üstüne doluştuk. Manzara ki şu anda bile aklıma gelince gözlerim dolar, maden ocağının oradan çıkan dumanlar, itfaiye, ambulans ve polis araçlarıyla dolmuştu. Yaralılar ve yaşamını yitirenler ocaktan çıkartılır çıkartılmaz hastanelere taşınıyordu.

Özel aracı olanlar da belki bir faydamız dokunur diye araçlarıyla akın etmişlerdi. Ambulans ve polis/asker araçlarının yetmediği yerde onlar hastanelere götürdüler madencilerimizi. Kozlu-Zonguldak yolu belki tarihinin en acı yolculuklarına sahne oldu.

O gün tam 263 can yaşamını yitirdi. 

Amasra TTK

Amasra TTK Maden Ocağı

Dün gece Amasra’daki maden ocağındaki patlamayı duyunca ve ilk 28 kişinin öldüğünü duyunca üzüntümü anlatamam. Daha sonra yaşamını yitirenlerin sayısı 41 olarak açıklandı. Belki daha da artacak ki ciddi şekilde yaralananlarımız var maalesef. Dualarımız daha fazla can kaybı olmaması için.

Amasra TTK

Grizu Nedir? Grizu, maden ocaklarının galerilerinde bulunabilen ve belirli konsantrasyonlara eriştiğinde patlayıcı hale gelebilen, zehirli bir gaz” olarak tanımlanır. Grizu patlamasının meydana gelebilmesi için küçük bir kıvılcım yeterlidir.

Grizu patlaması, belli oranlardaki metan gazıyla havanın karışarak oluşturduğu patlamadır. Patlamanın gerçekleşebilmesi için asgari %12 oranında oksijen gerekmektedir. Havada %5-6 oranında bulunan metan gazı ancak bir sıcaklık etkisiyle yanarken, metan oranının %5-16 olması durumunda patlayıcı özellik kazanır. Vikipedi

Grizunun oluşmasını engellemek için madenin havalandırılması ve gaz yoğunluğu seviyesinin düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca saha tatbikatları, risk değerlendirmeleri ve acil durum tatbikatlarının yapılması önemlidir.

Bir daha böyle bir acı yaşamamak dileğiyle, Amasra TTK maden ocağındaki grizu patlamasında yaşamını yitiren şehit madencilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza da acil şifalar dilerim. Allah onların acılarını göstermesin.

For our readers following us from outside Turkey:

41 mine workers lost their lives in the firedamp explosion that occurred in the Turkish Hard Coal Institution mine in the Amasra district of Bartın province. The treatment of injured mine workers continues in hospitals. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir