Evde Terzilik Yaparak Para Kazanmak

Son dönemde ülkemizde yaygınlaşan evde ek iş fırsatlarına gün geçmeden bir yenisi ekleniyor. Türkiye’de terzilik köklü bir meslek dalı, keza dünya ülkelerinin tümünde bu özellik mevcut. Siz de evde terzilik yaparak para kazanabilirsiniz.

Evinizde dikiş kesim yaparak para kazanmak ister misiniz? Bu sorunun cevabı evet ise yazımızı okumanızı mutlaka tavsiye ediyoruz.

terzilik

Terzi İşi Nasıl Yapılır?

Birçok ev hanımı, çocukların, eşlerinin, aile bireylerinin sökülen kıyafetlerini zaten günlük hayatta dikip biçmekte. Ülkemizde ev hanımlarının bazıları evde örgü örerek, dantel ve çeyiz işleri yaparak ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Ancak bu sayı yeterli değil.

Çocuklar okulda iken ya da kendileri ile ilgilenebilecek yaşa geldiklerinde siz de yararlı faaliyetlere kolaylıkla yönelebilirsiniz. Bu işleri biraz profesyonel düzeye getirmek sizi ekonomik açıdan da rahatlatacaktır.

Türkiye’de birçok meslek dalında olduğu gibi terzilik de maharet gerektiren özellikle emek gerektiren bir iş. Sebat etme kavramınız yok ise bu işe girmenizi hiç tavsiye etmiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Halk Eğitim kursları, terzilik eğitimi veriyor. Belki iyi bir terzisiniz ancak terzilikte yeni bazı dikiş tekniklerini ya da farklı elbise ve takım modellerinin kesimini ve dikimini öğrenmeniz için bir kursa gitmeniz önerilir.

Terzilik İçin Ne Kadar Gerekli

Ortalama olarak 5000 lira gibi bir rakamla evde terzilik yapmanız mümkün olacaktır. Neden yeterli olacağına gelirsek eğer ikinci el orta halli dikiş makineleri 1500 liradan başlıyor araştırmamız bu yönde.

Tabi daha uygun fiyata olanları da var ancak dikiş kabiliyeti yüksek olmayan bir makine kullanmanızı önermiyoruz.

En kötü makas 100 TL en kötü teçhizat (tebeşir, ip, iğne, vs gibi) ortalama olarak bu paranız var ise ve kendinize güveniyorsanız eğer terzilik yapmak için hiçbir engeliniz yok demektir.

Ancak biraz elinizi cebinize atın ve kullanacağınız ürünlerin kaliteli olmasını sağlayın. Kaliteli malzeme, kaliteli iş demektir.

Ortalama Kazanç Ne Olur?

Bir pantolon paçası en kötü ihtimal ile ev terziliğinde 15 lira bırakıyor müşteri potansiyelinizi ilerlettiğiniz müddetçe aylık olarak en kötü ihtimal ile 1500 lira gibi bir ciro yapabilirsiniz. Eğer güzel tasarımlara sahip iseniz farklı türde işler yaparak bu kazancı 3’e 4’e rahatlıkla katlayabilirsiniz.

Nasıl mı? Bu farklı işlerinizi bir moda tasarımcısı ile anlaşarak model olarak dikebilirsiniz. Bir model ortalama 1000 lira civarına dikiliyor tabi modelleme bilginiz olması gerekiyor.

Modelleme bilgisine sahip iseniz kendi tasarımlarınızı modelleyerek aylık olarak 10 -15 bin TL kazanma şansınız da var. Sezonluk olarak tasarım dikerseniz bu rakamlar 5000 ile 7500 TL. arasında da değişiyor.

KOSGEB Terzilik İşini Destekliyor Mu?

Evet, KOSGEB terzilik işine destek veriyor. 50 bin liraya kadar kredi veriyor ama ev için değil, ev içerisinde olacak bu tarz işleri desteklemediği konuşuluyor, ama dükkân açacaksanız eğer KOSGEB desteği bar özellikle bayanlar için bu desteği veriyorlar.

Bir süre evinizden çalışıp iyice işinizi ve müşteri portföynüzü genişlettiğinizde, işinizi bir atölye haline çevirmenizde yarar var.

Bu atölyeye bağlı olarak kendi moda evinizi açıp, tanınır hale geldiğinizde daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Yani evde terzilik yapmak, sizin geleceğinizi şekillendirmenize de yardımcı olacaktır.

Evde Dikiş Nakış Yapan Ev Kadınları için Vergi Muafiyeti

Evde nakış, örgü ve tığ işi yapan kadınlar için 1 yıllık asgari ücret tutarında yaptığınız E-Ticaret satışlarından dolayı vergi muafiyetinden yararlanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ikamet ettiğiniz yerin vergi dairesine giderek oradan alacağınız belgeyi doldurmak ve vergi dairesine teslim etmek.

Evinize gelecek olan vergi dairesi görevli memuru sizin faaliyetlerinizin vergi kapsamında olup olmadığını gördükten sonra, uygun görülürseniz vergi muafiyet belgenizi alacaksınız. Daha sonra ister E-Ticaret sayfalarından isterseniz kendi E-ticaret sitenizden satış yapabilirsiniz. Ayrıca gittigidiyor, hepsiBurada, N11 gibi sitelerden de rahatlıkla satışınızı yapabileceksiniz.

Önemli olan 1 yıllık asgari ücret tutarını geçmemeniz. Geçtiğiniz takdirde vergilendirme işine tabi olacaksınız. Muafiyet belgesi süresi 3 yıl. 3 yıldan sonra tekrar başvuru yapıp yeniden muafiyet belgesi almanız gerekiyor. şartlardan bir diğeri de, nakış ve dikiş için kullandığınız makinelerin, sanayi tipi olmaması gerekli. Bir başka şart ise satışlarda kesinlikle araç kullanmamanız ve yanınızda işçi çalıştırmamanız gerekiyor.

Kalamata Zeytini Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir